زیباترین چهره هر شخص زمانی است که لبخند می زند، و زیبایی لبخند هم تا حد زیادی به زیبایی دندان های گره خورده است. همه دوست دارند که دندان های مرتب، یکدست و سفید داشته باشند. دندان زرد، حتی اگر مرتب و یکدست باشند هم جذابیتی ندارند. به همین خاطر است که همه مایلند دندان های سفید داشته باشند. بسیاری از مردم تصور می کنند که تنها راه برای داشتن دندان های سفید لمینت کردن آنهاست، در حالی که روش های دیگری هم برای اینکار وجود دارند.

بلیچینگ دندان یکی از غیرتهاجمی ترین و ساده ترین روش ها برای سفید کردن دندان هاست. در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد بلیچینگ با شما صحبت کنیم و مزیت ها، کاربردها، انواع و نحوه عملکرد آن را به شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

رایگان
درخواست مشاوره رایگان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

دندان ها در اثر اتفاقات و شرایط مختلفی دچار تغییر رنگ شده و سفیدی و زیبایی اولیه خود را از دست می دهند. کارهایی همچون مصرف مداوم سیگار، الکل، قهوه، داروهای مختلف یا قرار گرفتن دندان در معرض مواد شیمیایی مانند سرب باعث تغییر رنگ و حتی سیاه شدن دندان ها می شود. البته بعضی از افراد هم هستند که به صورت طبیعی دندان های تیره یا زرد رنگی دارند. اصولا درصد زیادی از کسانی که برای بهبود ظاهر دندان هایشان به دندانپزشک مراجعه می کنند، با رنگ دندان هایشان مشکل دارند.

گرچه ادعا می شود که بسیاری از روش های خانگی مانند مسواک زدن مداوم یا استفاده از خمیردندان ها و سفیدکننده های مخصوص می توانند سفیدی دندان های را به آنها بازگردانند، اما طبق تجربه این روش ها آنقدر که تصورش را می کنید در سفید کردن دندان ها موثر نیستند. گرچه ممکن است بی اثر نباشند اما بیشتر مناسب حفظ سفیدی دندان ها هستند، نه سفید کردن رنگ زرد یا تیره آنها.

از این رو اگر می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید، باید به یک دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید. اولین و ساده ترین روشی که برای سفید کردن دندان ها پیش روی شما قرار دارد، بلیچینگ دندان است. در ادامه به مزیت های بلیچینگ اشاره می کنیم.

مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان، که در اصطلاح با عنوان سفید کردن دندان ها هم شناخته می شود، مزیت های زیادی دارد که عبارتند از:

  • این یک درمان غیرتهاجمی است و هیچگونه آسیبی به بافت دندان و لثه شما نمی زند.
  • در این روش نیازی به تراش دادن دندان نیست و مینای دندان هم آسیب نمی بیند.
  • قیمت آن به نسب سایر روش های سفید کردن دندان بسیار به صرفه تر و ارزانتر است.
  • سفیدی دندان حاصل از بلیچینگ ظاهر بسیار طبیعی دارد.

این مزیت ها باعث شده تا این درمان به یکی از رایج ترین و محبوب ترین پروسیجرهای زیبایی دندان تبدیل شود.

سفید کردن دندان

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان بر اساس نحوه انجام به دو گونه کلی مطبی و خانگی تقسیم بندی می شود. در ادامه به صورت مفصل هرکدام از این روش ها را توضیح می دهیم:

بلیچینگ دندان در مطب

بلیچینگ دندان در مطب یا Office Bleaching رایجترین و اصولی ترین شکل از بلیچینگ است. مهمترین مزیت این روش در این است که طی آن در کوتاه ترین زمان ممکن، می توانید به نتیجه دلخواه و دندان سفید مورد نظرتان برسید.

موادی که برای آفیس بلیچ مورد استفاده قرار می گیرند قوی تر هستند. همچنین دندانپزشک با استفاده از ابزارهای حرفه ای که در مطب در اختیار دارد (مانند نورتاب های مخصوص)، می تواند با کیفیت و اثربخشی بسیار بهتری کار بلیچینگ را روی دندان های شما انجام دهد.

اصولا اگر قصد دارید در زمانی سریعتر و با کیفیتی بهتر دندان های خود را سفید کنید، بهتر است این روش را انتخاب کنید.

بزرگترین عیب بلیچینگ مطبی شاید حساس شدن دندان ها به آب سرد، برای مدتی کوتاه باشد که طبیعتا مشکل بسیار کوچکی است. این حساسیت را می توان با استفاده از خمیردندان های مخصوص و مایعات دهان‌شویه مناسب بعد از چند ساعت یا حداکثر چند روز از میان برد.

بلیچینگ دندان در مطب به چند جلسه نیاز دارد؟

اصولا تعداد جلسات بلیچینگ دندان در مطب به میزان زردی یا تیرگی دندان ها بستگی دارد. اما به صورت میانگین هر شخص برای سفید شدن کامل دندان ها به 2 الی 3 جلسه نیاز دارد. مدت زمان این جلسات هم کوتاه بوده و نهایت  بین 30 الی 60 دقیقه زمان می برد (بسته به میزان زردی، سن، شرایط دهان و دندان و غیره).

بلیچینگ دندان خانگی

اگر ترجیح می دهید کار بلیچینگ را در خانه انجام دهید، این امکان وجود دارد. در روش خانگی یا home bleaching، دندانپزشک ابتدا از دندان های شما یک قالب تهیه می کند. سپس این قالب را به لابراتوار فرستاده و بر اساس آن، یک پلاک به نام تری بلیچینگ طراحی و ساخته می شود. این پلاک مختص شماست و براساس فرم دندان ها و فک شما طراحی شده است. این پلاک می تواند پس از مدتی رفته رفته به سفیدتر شدن دندان های شما کمک کند.

اما واقعیت این است که هوم بلیچینگ نمی تواند به تنهایی اثرگذاری زیادی در سفید کردن دندان های شما داشته باشد. این روش بیشتر به عنوان یک درمان تکمیلی، در کنار روش مطبی مورد استفاده قرار می گیرد تا اثرگذاری آن را تشدید کند. این روش معمولا بعد از اولین جلسه در مطب شروع شده و تا مدتی بعد از اتمام جلسات هم ادامه دارد.

به یاد داشته باشید که استفاده از این روش درمانی برای تثبیت و افزایش طول عمر سفیدی دندان ها بسیار ضروری است.

مراحل بلیچینگ در خانه

اولین مرحله از بلیچینگ طبیعتا قالب گیری از دندان ها و سفارش ساخت قالب پلاکت تری بلیچنگ در لابراتوار است. بعد از تحویل گرفتن قالب دندان تری بلیچنگ، و البته مواد سفید کننده، باید ابتدا دندان های خود را به خوبی با مسواک و نخ دندان تمیز کنید تا هیچ چیزی سطح اصلی دندان ها را نپوشاند. گاهی اوقات، در موارد حاد برای این جرمزدایی نیاز است پیش دندانپزشک کار جرمگیری دندان ها را از قبل انجام دهید.

پس از تمیز کردن سطح دندان ها، مواد سفید کننده را به اندازه یک قطره در قالب هر‌دندان بریزید و سپس قالب تری بلیچینگ را روی دندان قرار دهید. چنانچه در هنگام قرار دادن قالب مقداری از مواد سفید کننده بیرون ریخت، به سرعت آن را با استفاده از یک دستمال تمیز پاک کنید. به مدت حداقل 2 هفته، حداقل 2 ساعت در روز قالب را روی دندان های خود نگه داشته و سپس دندان های را مسواک بزنید. به یاد داشته باشید که باید قالب فک بالا و پایین را به صورت یک شب در میان استفاده کنید تا همه دندان ها ردیف بالا و پایین، به صورت همزمان سفید شوند.

نکته : هر شب مایع و قالب بلیچینگ را روی هر دو ردیف دندان قرار ندهید.

میزان سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ

همانطور که اشاره کردیم، اثرگذاری بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها در محدوده رنگ طبیعی است. اگر دندان های زرد یا تیره داشته باشید، این درمان می تواند دندان های شما را چند پله روشن تر کرده و به رنگ طبیعی خود برساند. با توجه به مزیت ها و هزینه مناسب این روش درمانی، اگر میزان سفیدی مورد انتظار شما در محدوده طبیعی است، بلیچینگ می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

اما چنانچه قصد دارید دندان هایتان بیشتر از حد نرمال و طبیعی خود سفید شوند، باید بگوییم این روش برای شما مناسب نخواهد بود. در این شرایط باید به درمان های دیگری مانند لمینت یا کامپوزیت دندان فکر کنید.

نکته : بلیچینگ روی دندان های کامپوزیت یا لمینت شده هیچ اثری ندارد. پس چنانچه روی دندان های خود کامپوزیت دارید، نمی توانید از این روش درمانی دندان انجام دهید.

ماندگاری سفیدی دندان

ماندگاری بلیچینگ برای هر فرد با دیگری تفاوت دارد. بسته به وضعیت دندان ها، از جمله میزان زردی و جنس آنها، ماندگاری اثر سفید کردن دندان بین 1 تا 3 سال است. البته هرچقدر پس از انجام این درمان بهتر از دندان های خود مراقبت کنید، مدت زمان این ماندگاری افزایش پیدا می کند.

مراقبت های بعد از درمان

اصولا اگر می خواهید ماندگاری سفیدی دندان های شما بیشتر شود، باید در مصرف بیش از حد مواد غذایی دارای رنگ خوراکی، استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان و نوشیدن بیش از اندازه قهوه های غلیظ خودداری کنید. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک کردن مرتب نیز می تواند ماندگاری بلیچینگ را افزایش دهد.

اینها مراقبت های طولانی مدت هستند اما در کوتاه مدت، یعنی حداقل تا 72 ساعت بعد از اتمام بلیچینگ و در طول دوره درمان نیز نباید از دخانیات و غذاهای رنگی استفاده کنید.

قیمت بلیچینگ دندان

در حال حاضر برند boost از شرکت آمریکایی الترادنت بهترین برند و گلد استاندارد کارهای آفیس بلیچ در تمام دنیاست و کلینیک دندان پزشکی دکتر بیرقی افتخار دارد تا با بهره گیری از بهترین برند و متریال موجود حال حاضر دنیا به ارایه خدمات زیبایی به مراجعان خود میپردازد.

تخفیف و جشنواره پاییزه با اقساط بلند مدت

هزینه آفیس بلیچ برای هر فک 6 میلیون تومان می باشد.
هزینه هوم بلیچ به همراه تری بلیچ اختصاصی و ژل بلیچ الترادنت برای هر فک 6 میلیون تومان می باشد.

قیمت و هزینه در پاییز ۱۴۰۲ بروز شده است.

شرایط اقساطی

اقساط جشنواره پاییز

۵۰ درصد نقد و الباقی در 4 فقره چک معتبر برای هر ماه.

جمع بندی

بلیچینگ ارزانترین و رایج ترین روش برای سفید کردن دندان هایی است که رنگ طبیعی خود را از دست داده اند. با بلیچ کردن دندان ها می توانید با کمترین تهاجم و آسیب، سفیدی طبیعی را به آنها، و زیبایی را به لبخند خود بازگردانید.

برای دریافت مشاوره در مورد بلیچینگ دندان، قیمت آن و اطلاع از نحوه اقساط و موارد دیگر فرم زیر را پر کنید.