داشتن دندان های صاف و یکدست تأثیر بسزایی در زیبایی چهره افراد دارد. اما داشتن دندان های مرتب نعمتی است که بسیاری از مردم به صورت مادرزادی از آن بهره‌مند نیستند.

عمل های دندانپزشکی زیبایی امروزه به قدری پیشرفت کرده اند که می توانند فرم، شکل و جایگاه دندان ها را تغییر دهند. گرچه روش هایی مانند کامپوزیت دندان و لمینت ها سرامیکی هم می توانند تا حدی به اصلاح فرم و شکل دندان ها کمک کنند، اما اگر فک و دندان های شما دارای مشکلات و ناهنجاری های عمیق تری است، باید از روش های موثرتری همچون ارتودنسی استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد ارتودنسی، انواع و قیمت آن با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

رایگان
درخواست مشاوره رایگان
ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

خیلی از اوقات فک و دندان ها در جای نامناسبی قرار دارند که این موضوع باعث می شود مشکلات متعددی برای فرد پیش بیاید. مشکلاتی از قبیل دشواری در جویدن و تاثیر منفی در زیبایی چهره. داشتن دندان های کج و معوج و ناصاف همچنین موجب بروز مشکلاتی در زمینه بهداشت دهان و دندان هم می شود. چراکه تمیز نگه داشتن دندان ها را دشوارتر می کند و در در نتیجه خطر پوسیدگی و خرابی دندان، یا بیماری های لثه را افزایش می دهد.

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی زیبایی است که می تواند ردیف دندان های هر فک را صاف، مرتب و یکدست کند. در ارتودنسی از براکت هایی استفاده می شود که به مرور زمان، با فشاری که به دندان ها وارد می کنند، جایگاه آن‌ها را اصلاح کرده و حالت صاف، و یکدستی طبیعی را به آن‌ها برمی گردانند.

ارتودنسی علاوه بر اینکه مشکلات سلامتی ناشی از داشتن دندان های کج، یا فک جلو آمده را حل می کند، تأثیر زیادی هم روی زیبایی چهره فرد و بالا بردن اعتماد به نفس او دارد.

ارتودنسی در چه سنی انجام می شود؟

ارتودنسی در هر سنی قابل اجرا است، اما بهتر است در سنین 12 تا 18 سال انجام شود.

دلیل این که بهتر است ارتودنسی در سنین 12 تا 18 سال انجام شود این است که در این سنین، فک و دندان‌ها هنوز در حال رشد هستند و این باعث می‌شود که تصحیحات به سادگی و با سرعت بیشتری انجام پذیرند. در عین حال، برخی از مشکلات می‌توانند در این سنین پیشگیری شوند یا حتی کاملاً رفع شوند.

اما اگر سن بالاتری دارید و تصمیم گرفته‌اید که ارتودنسی انجام دهید، نباید نگران باشید. ارتودنسی در سن بزرگسالی نیز موثر است، اما ممکن است درمان کمی طولانی‌تر باشد چون فک و دندان‌ها در این سن ثابت شده‌اند.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی هم مانند سایر پروسیجرهای مربوط به دندان، انواع مختلفی دارد. در هرکدام از انواع ارتودنسی از مواد و متریال مختلفی استفاده شده و هرکدام از آنها نیز مناسب برطرف کردن یک نوع ناهنجاری دندانی هستند. اصولا دندانپزشک بعد از بررسی وضعیت فک و دندان های شما تعیین می کند که کدام نوع از ارتودنسی برای برطرف کردن مشکل شما مناسب است.

البته باید دقت داشته باشید که قیمت و هزینه هر نوع ارتودنسی نیز با دیگری تفاوت می کند. به صورت کلی ۶ نوع ارتودنسی وجود دارد که در ادامه به هریک از آنها، کارایی و قیمتشان می پردازیم.

انجام درمان ارتودنسی

1.ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت رایجترین و معروف ترین شکل از ارتودنسی دندان است. اصولا بسیاری از مردم ارتودنسی را با نوع ثابت آن می شناسند. در این نوع ارتودنسی از یک براکت فلزی ثابت استفاده می شود که بر روی دندان ها چسبانده شده و یک سیم فلزی هم از میان آن رد می شود. براکت با استفاده از فشاری که این سیم محکم ایجاد می کند، به مرور زمان باعث اصلاح جایگاه دندان ها می شود. فشار براکت های ثابت نیز با تنظیم کشش سیم فلزی روی دندان ها، قابل تنظیم و تغییر است.

به همین خاطر باید هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا سیم دندان شما را مجددا تنظیم کند. ارتودنسی ثابت رایجترین و ارزانترین نوع ارتودنسی است که می تواند بیشتر مشکلات مربوط به ناهنجاری دندان را برطرف کند.

هزینه ارتودنسی ثابت با براکت فلزی، بسته به شرایط فک و دندان ها، در سال 1402 برای هر فک بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است.

2.ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی بسیار به ارتودنسی ثابت شبیه است. یعنی اصولا ساختار و مراحل یکسانی با ارتودنسی ثابت دارد. تنها تفاوت بین ارتودنسی سرامیکی و ثابت در جنس براکت به کار رفته است. در این نوع ارتودنسی، جنس براکت طبیعتا سرامیکی است.

براکت های سرامیکی دندان، شفاف و محکم هستند و ظاهرشان از براکت های فلزی معمولی بهتر است. همچنین بافت سرامیکی این براکت ها باعث می شود که فرد در هنگام استفاده از آنها راحت تر باشد. بزرگترین ایراد براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی نیز در این است که مدل های سرامیکی شکننده تر هستند و احتمال رنگپذیری آنها بیشتر است. به همین خاطر به مراقبت بیشتری احتیاج دارند.

ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی ثابت کمی گرانتر است. میانگین هزینه ارتودنسی سرامیکی در سال ۱۴۰۲ برای هر فک بین 20 تا 25 میلیون تومان است.

3.ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال که با نام ارتودنسی پشت زبانی هم شناخته می شود، اصولا از نظر ساختاری تفاوتی با ارتودنسی ثابت ندارد. چراکه در این روش هم از براکت ها و سیم های فلزی برای اصلاح جایگاه دندان ها استفاده می شود.

اما مهمترین ویژگی ارتودنسی لینگوال در این است که براکت ها در پشت دندان نصب می شوند و عملا از دید مخفی می مانند. مخفی بودن براکت ها باعث می شود تا کسی متوجه ارتودنسی شدن دندان های شما نشود. این روش گرچه نمود ظاهری بهتری دارد، اما هرگز نمی تواند به اثرگذاری ارتودنسی ثابت باشد. به همین خاطر از ارتودنسی لینگوال بیشتر برای اصلاح ناهنجاری های جزئی استفاده می شود.

4.ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از جمله جدیدترین انواع ارتدونسی است که براکت های به کار رفته در آن حالت خود تنظیم شونده دارند. این قابلیت باعث می شود تا نیاز به مراجعه به دندانپزشک برای تنظیم مجدد براکت ها کمتر شود.

ارتودنسی دیمون به واسطه جدید بودن و راحتی بیشتر در استفاده، نسبت به سایر روش های ارتودنسی اندکی گرانتر است. علاوه بر آن این نوع ارتودنسی فشار ملایم و کمی به دندان ها و فک وارد می کند که باعث می شود در دهان بسیار راحت باشد و شما را آزار ندهد. همچنین طول درمان ناهنجاری های دندان با استفاده از ارتودنسی دیمون بسیار کوتاه تر است.

به صورت کلی، میانگین قیمت ارتودنسی دیمون در سال ۱۴۰۲، برای هر فک بین 20 تا 25 میلیون تومان است .

5.ارتودنسی نامرئی (اینویزی الاینر)

ارتودنسی نامرئی یکی از رایجترین و محبوب ترین انواع ارتودنسی است. در این روش خبری از سیم ها و براکت های فلزی نیست، در عوض از پلاک های شفافی که روی دندان قرار می گیرند، استفاده می شود. شفاف بودن براکت ارتودنسی نامرئی باعث می شود که نمود ظاهری نداشته باشد و دیده نشود. به همین خاطر، زمانیکه از این نوع ارتودنسی استفاده می کنید، کسی متوجه نمی شود ارتودنسی کرده اید.

یکی از قابلیت های جذاب ارتودنسی نامرئی در این است که می توانید آن را از دهان خارج کرده و دوباره سرجایش قرار دهید. این می تواند بزرگترین مزیت و در عین حالت بزرگترین ایراد این نوع ارتودنسی باشد. چراکه امکان باز و بسته کردن ارتودنسی، به معنای آن است که بیمار باید نسبت به قرار دادن ارتودنسی متعهد باشد و همواره تلاش نکند تا آن را از داخل دهان خود خارج نماید.

 یادتان باشد که برای نتیجه گرفتن از هر نوع ارتودنسی، باید براکت های آن را به صورت منظم روی دندان های خود نگه دارید.

علاوه بر این، ارتودنسی نامرئی چندان مناسب برطرف کردن ناهنجاری های شدید دندان نیست و بیشتر برای رفع مشکلات جزیی مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه دندان های شما دچار ناهنجاری های شدید است باید از روش های معمولی تری مانند ارتودنسی ثابت برای اصلاح آن استفاده کنید.

ارتودنسی نامرئی از جمله روش هایی است که هیچ خدشه ای به زیبایی لبخند شما وارد نمی کند. برای استفاده از این نوع ارتودنسی، پزشک ابتدا از دندان های شما قالب گرفته و سپس بر اساس این قالب، براکت های شفافی در لابراتوار ساخته می شوند. با قرار دادن این براکت شفاف روی دندان ها، می توانید جایگاه آنها را رفته رفته اصلاح کنید.

هزینه ارتودنسی نامرئی به صورت میانگین، در سال ۱۴۰۲ برای هر فک بین 20 تا 25 میلیون تومان است.

6.ارتودنسی متحرک

چنانچه دندان های شما دچار نامنظمی ها و ناهنجاری های ملایم یا کم است، می توانید از ارتودنسی متحرک استفاده کنید. در ارتودنسی متحرک نیز به جای استفاده از براکت های فلزی، یک قالب مخصوص برای دندان های شما طراحی و ساخته می شود که با قرار دادن آن روی دندان ها، می توانید جایگاهشان را اصلاح کنید.

ارتودنسی متحرک شباهت زیادی به ارتودنسی نامرئی دارد، با این تفاوت که از زیبایی ظاهری آن برخوردار نیست. قالب های ارتودنسی متحرک، همانطور که از نامش هم پیداست، به راحتی از دهان خارج می شوند. از این رو می توانید در هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آنها را به سادگی از روی دندان های خود بردارید.

نحوه عملکرد قالب های ارتودنسی متحرک این است که به مرور زمان فشاری به دندان ها وارد می کند که باعث اصلاح جای قرارگیری آن‌ها می شود. دقت داشته باشید که برای نتیجه گرفتن از ارتودنسی متحرک نباید در روز بیشتر از 2 ساعت قالب آن را از دهان خود خارج کنید.

قیمت ارتودنسی متحرکت به صورت میانگین در سال ۱۴۰۲، برای هر فک بین 5 تا 7 میلیون تومان است.

ارتودنسی قبل از لمینت یا کامپوزیت دندان

اصولا اگر فرم دندان ها و فک شما دچار ناهنجاری های شدید و گسترده باشد، دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد که قبل از انجام لمینت یا کامپوزیت دندان، حتما ارتودنسی کنید. چنانچه دندان ها زیاده از حد جلو آمده باشند یا بیش از اندازه ناصاف باشند، لمینت یا کامپوزیت کردن آن‌ها به تراش دندان بیشتری نیاز خواهد داشت. بنابراین، در برخی از شرایط، برای حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان، بهتر است قبل از لمینت یا کامپوزیت، حتما فرم دندان های خود را ابتدا با ارتودنسی اصلاح کنید.

همچنین در شرایط ناهنجاری های دندانی شدید، اگر بدون ارتودنسی، دندان های خود را لمینت کنید، احتمال اینکه لمینت ها ظاهری بیرون زده و نامناسب به خودشان بگیرند زیاد می شود.

قیمت ارتودنسی

همانطور که در مقاله اشاره شد قیمت ارتودنسی وابسته به نوع ارتودنسی متفاوت است. بنابر این وابسته به پیشنهاد پزشک برای طرح درمان شما و البته انتخاب و سلیقه شما هزینه این درمان متغییر خواهد بود. در کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر بیرقی برای سهولت مراجعین در پرداخت هزینه های ارتودنسی امکان پرداخت اقساطی دیده شده است.

اقساط جشنواره پاییزه

30 درصد پرداخت نقد و مابقی هزینه درمان ارتودنسی در 12 فقره چک

ارتودنسی اقساطی

باور ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر بیرقی بر این است که داشتن لبخند زیبا حق همه است. از این رو مانند تمام دیگر پروسیجرهای زیبایی، هزینه ارتودنسی دندان نیز در مطب دکتر بیرقی به صورت اقساطی دریافت می شود تا با احترام، همه مراجعه کنندگان عزیز بتوانند از این خدمات بهره‌مند گردند.

در کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر بیرقی، شما برای ارتودنسی می‌توانید از برنامه پرداخت اقساطی استفاده کنید. پس از معاینه دقیق و تعیین هزینه کل، شما می بایست 30 درصد از مبلغ کل را به صورت نقد پرداخت کنید. سپس می‌توانید باقی مبلغ را در 12 قسط با چک تسویه کنید.

جمع بندی

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که هرکدام بسته به شرایط بیمار انتخاب می شوند. به صورت کلی، ارتودنسی درمانی است که به مرور زمان می تواند ناهنجاری ها و ناصافی های ردیف دندان ها را اصلاح کند. برای نتیجه گرفتن از ارتودنسی باید بین ۱ تا ۳ سال صبر داشته باشید.

برای دریافت مشاوره در مورد ارتودنسی ،قیمت ارتودنسی و اطلاع از نحوه اقساط و موارد دیگر با مشاوران ما تماس بگیرید.