لیفت لثه برای داشتن لبخندی ایده آل و زیبا نمیتوان تنها وضعیت دندانها را در نظر گرفت بلکه سلامت بافت لثه و نمایش مناسب لثه حین لبخند نیز بسیار بر زیبایی لبخند تاثیر گذارند. وضعیت لثه در هر شخصی متفاوت است، برخی نمای لثه بیش از حد حین صحبت کردن یا خندیدن دارند و در برخی دیگر از افراد خط لثه ناهمتراز و بالا و پایین است که بر زیبایی لبخند تاثیر گذارند.

اگر از شکل و ظاهر لثه های خود راضی نیستید، بهتر است بدانید راه هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید شکل لثه های خود را اصلاح کنید. روش هایی که با نام کانتورینگ لثه یا لیفت لثه شناخته می شوند. کانتورینگ یا لیفت لثه به شما کمک می کند تا وضعیت لثه های خود را اصلاح کرده و وضعیت سلامت و ظاهر آنها را بهبود بخشید.

در بعضی از موارد دندانپزشک عمل لیفت لثه را زمانی به شما پیشنهاد می کند که سلامت دهان و دندان شما در خطر باشد. اما آیا فقط در موارد درمانی می توان از لیفت لثه استفاده کرد؟

در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد لیفت لثه یا کانتورینگ لثه با شما صحبت کنیم. در مورد اینکه اصلا هدف از انجام آن چیست و چه نکات مهمی پیرامون آن وجود دارد که قبل از تصمیم به انجامش، باید با آنها آشنا باشید.

قبل از لیفت لثهبعد از لیفت لثه

لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟

کانتورینگ لثه یا لیفت لثه عملی است که توسط دندان پزشک زیبایی، برای شکل دهی مجدد به خط لثه شما مورد استفاده قرار می گیرد. پروسه کانتورینگ یا لیفت لثه به معنی بریدن یا حذف کردن بافت های اضافی لثه از روی دندان ها است.

 در لیفت لثه با برداشتن بافت اضافی لثه، خط لثه تغییر موقعیت داده شده و به مکان مناسب و دلخواه برده میشود.

اگر لثه سطح زیادی از تاج دندان را پوشانده باشد عملا تاج دندان به نمای مربعی نزدیکتر می‌شود و قد کوتاهی خواهد داشت و یا اگر خط لثه صاف و همتراز نباشد از زیبایی لبخند کاسته می شود. افرادی که از وضعیت لثه خود ناراضی اند می توانند با این عمل زیبایی، دندان ها و لبخند خود را بسیار زیباتر کنند. عمل لیفت لثه جزو درمان هایی ست که در همان لحظه اتمام کار بیمار شاهد تغییرات قابل توجه در زیبایی لبخند خود شده و از نتیجه ی آن شگفت زده خواهد شد.

البته گاهی اوقات هم ممکن است دندانپزشک به خاطر حفظ سلامت دهان و دندان، انجام عمل کانتورینگ لثه را به شما توصیه کند.

لبخند لثه ای چیست؟

لبخند لثه ای به حالتی می گویند که شخص در هنگام خندیدن میزان زیادی ( بیش از حد معمول) از لثه اش نمایان می شود و نسبت نمایان شدن دندان ها به لثه ها در هنگام خندیدن شخص نا متناسب است.

این درست است که داشتن لبخند لثه ای یکی از انواع حالاتی است که آناتومی صورت یک فرد می تواند داشته باشد و این امری طبیعی است، اما برخی افراد به خاطر داشتن لبخند لثه ای احساس خجالت و عدم اعتماد به نفس می کنند و از ظاهر خود راضی نیستند.

این افراد شکل چهره خود هنگام خندیدن را دوست ندارند و تمایل دارند راهی برای اصلاح طرح لبخند لثه ای بیابند. جراحی لیفت لثه راه حلی بسیار عالی و تاثیر گذار برای درمان این افراد برای داشتن لبخندی ایده آل خواهد بود.

لبخند لثه ای

لیفت لثه چگونه انجام می شود؟

عمل کانتورینگ لثه معمولا توسط یک دندانپزشک زیبایی انجام می پذیرد. این عمل سرپایی است و در مطب پزشک، در طول یک جلسه انجام می شود. در غالب مواقع نیازی به بیهوشی نیست و عمل با بی حس کردن موضعی لثه ها صورت می گیرد.

طول جلسه عمل لیفت لثه به حجم کانتورینگ مورد نیاز، نوع آن و البته وضعیت لثه ها بستگی دارد. اما به صورت کلی عمل لیفت لثه معمولا بیش از 1 ساعت به طول نخواهد انجامید.

آیا لیفت لثه درد دارد؟

قبل از شروع عمل، پزشک داروهای بی حسی موضعی را به لثه شما تزریق می کند. اینکار باعث بی حس شدن لثه ها شده و موجب می شود که در حین بریدن اضافات لثه، هیچ دردی را احساس نکنید. اما بعد از اتمام عمل باید انتظار کمی التهاب و درد لثه ها را داشته باشید.

میزان ناراحتی و درد احتمالی شما بعد از اتمام عمل بستگی زیادی به این موضوع دارد که دندانپزشک چه مقدار از حجم لثه ها و استخوان های فک شما را برداشته باشد.

پس از جراحی، دندانپزشک مصرف داروهای مسکن مانند ایبوپروفن را به شما توصیه خواهد کرد تا با استفاده از آن‌ها ناراحتی و دردتان قدری کمتر شود. اما به یاد داشته باشید که بعد از عمل لیفت لثه از داروهای خانواده آسپرین استفاده نکنید، چراکه این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

همچنین می توانید ورم و درد لثه های خود را با کمپرس یخ در طول روز، کمی آرام کنید. بهترین راه برای کمپرس یخ هم این است که در هر نوبت یخ را به مدت 15 الی 20 دقیقه روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.

اصولا درد و ناراحتی لیفت لثه بیشتر از چند روز تا نهایتا یک هفته دوام نمی آورد و خود به خود خوب می شود.

ریکاوری لیفت لثه چقدر طول می کشد؟

لیفت یا کانتورینگ لثه دوره نقاهت داشته و به مدتی ریکاوری نیاز دارد تا کاملا بهبود پیدا کند. بهبود کامل زخم های ناشی از لیفت لثه ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد. البته این مدت زمان به شدت عمل بستگی زیادی دارد. ممکن است مجبور شوید در این دوره ریکاوری، بسته به میزان التهاب و ناراحتی که تجربه می کنید، فعالیت های روزانه خود را محدود نمایید.

همچنین از آنجاییکه دهان شما در چند روز اول بعد از عمل کمی حساس و ملتهب است، باید حداقل تا 2 الی 3 روز غذاهای آبکی و سبک بخورید.

در دوره ریکاوری همچنین ممکن است مجبور شوید داروهای آنتی بیوتیک مصرف کنید تا احتمال عفونت کردن لثه های شما پایین بیاید. علامت عفونت لثه ها شامل ورم یا ترشح مایعات از آنهاست.

مزایا و معایب لیفت لثه

در ادامه به صورت خلاصه به مهمترین مزیت ها و معایب لیفت یا کانتورینگ لثه اشاره می کنیم:

مزایا

  • ظاهر سالم تری به دندان های شما می بخشد : آیا تا به حال شده تصور کنید که چیزی در مورد لبخند شما درست نیست؟ خیلی ها فکر می کنند که به خاطر دندان هایشان است اما مشکل اصلی شاید خود دندان ها نیستند، بلکه لثه ها هستند! لیفت لثه می تواند زیباترین لبخند را به شما هدیه کند چراکه دندانپزشک به صورت تک به تک روی تراز کردن لثه هرکدام از دندان ها کار می کند.
  • لبخند شما را یکدست می کند : آیا لبخند شما نامتقارن یا کج به نظر می رسد؟ نگاهی دقیق بیندازید و ببینید که آیا این دندان‌هایتان هستند که ناهموارند یا مشکل از لثه های شماست؟ حاشیه های نامتقارن لثه ها می تواند این توهم را ایجاد کند که اندازه دندان های شما باهم متفاوت است. و این اتفاق باعث می شود که لبخند شما به صورت کلی نامتقارن به نظر برسد. لیفت لثه می ‌تواند به راحتی خطوط لثه شما را صاف کند تا دندان‌ هایتان کاملا هم اندازه نظر برسند. ایجاد دندان ‌های همتراز و متقارن یکی از حیاتی‌ ترین جنبه ‌ها برای داشتن یک لبخند زیباست.
  • اصلاح لبخند لثه ای : اگر لبخند بزنید و بیش از بافت دندان ها، بافت لثه های شما نمود پیدا کند، دچار پدیده ای به نام لبخند های لثه ای هستید که ناشی از زیاد بودن بافت لثه روی دندان هاست. لیفت لثه با کم کردن سطح لثه از رو دندان باعث می شود تا دندان ها نمود ظاهری بیشتری داشته باشند و لبخند لثه ای برطرف شود.
  • بلندتر و پرتر نشان دادن دندان ها : لیفت لثه باعث می شود تا سطح بیشتری از دندان های شما بیرون بیاید. از این رو این عمل با بیرون کشیدن تاج دندان ها باعث می شود تا ظاهری پرتر و بلند داشته باشند. افرادی که تاج دندان بلندتری دارند و لثه های آنان یکدست و تراز است لبخند و به صورت کلی ظاهر زیباتری دارند. .

ریسک و خطرات

وقتی بخشی از بافت لثه های خود را بر می دارید تا سطح بیشتری از دندان‌هایتان نمایان شود، در معرض خطر حساسیت احتمالی قرار می ‌گیرید. تمام دندان ها توسط هزاران منافذ ریز موسوم به توبول پوشیده شده اند، که هرکدام از این منافذ میزبان انتهای عصب دندان هستند.

اگر لثه از روی هرکدام از این توبول ها برداشته شود، می تواند به دندان شما شوک وارد کند. خوشبختانه گذر زمان و استفاده از داروهای ضد حساسیت می تواند اثر ملتهب شدن عصب دندان را از بین ببرند.

لیفت لثه برای چه کسانی مناسب است؟

بسیاری از افراد هستند که دندانپزشک به خاطر مشکلات دهان و دندانشان، انجام کانتورینگ لثه را به آنها توصیه می کند. اما در اغلب موارد، افرادی که حجم لثه هایشان نسبت به حجم ظاهری دندان هایشان بیشتر است، اقدام به انجام عمل لیفت لثه می کنند. اصولا اگر مشکل پزشکی نداشته باشید، نیازی به لیفت لثه نیست. اما اگر احساس می کنید ظاهر لثه های شما غیر یکدست است یا به خاطر حجم زیادشان لبخند شما را خدشه دار کرده اند، می توانید عمل لیفت لثه را انجام دهید.

قیمت لیفت لثه

تخفیف و جشنواره پاییزه با اقساط بلند مدت

 هزینه لیفت و کانتورینگ لثه برای هر فک ۸ میلیون تومان می باشد.
قیمت و هزینه در پاییز ۱۴۰۲ بروز شده است.

اقساط

تا زمانی که به مطب دکتر بیرقی برای لیفت لثه مراجعه می کنید، همواره امکان پرداخت اقساطی هزینه وجود دارد.
شرایط پرداخت اقساطی لیفت لثه به شکل زیر است:

اقساط جشنواره پاییزه

۵۰ درصد نقد مابقی در 4 فقره چک معتبر برای هر ماه.

جمع بندی

لیفت یا کانتورینگ لثه عملی است که برای اصلاح ظاهر لثه ها مورد استفاده قرار می گیرد. شما با استفاده از لیفت لثه می توانید لثه هایی که زیاده از حد پایین هستند یا سطوح ناهموار و غیر ترازی دارند را اطلاح نمایید. اصلاح ظاهر لثه ها باعث می شود تا لبخند زیباتری داشته باشید و سلامت دهان و دندانتان بیشتر حفظ شود.

برای دریافت مشاوره در مورد لیفت لثه،قیمت لیفت و کانتورینگ لثه و اطلاع از نحوه اقساط وموارد دیگر شماره تماس خود را در باکس زیر مرقوم کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.