مارس 14, 2024 in مقالات آموزشی

بررسی مضرات و معایب اسنپ آن اسمایل (لمینت متحرک دندان)

اسنپ آن اسمایل

در همین ابتدای مقاله باید بگوییم اسنپ آن اسمایل را به کسی توصیه نمی کنیم. چرا که نه از لحاظ زیبایی و نه از لحاظ کارآمدی گزینه صحیحی برای اصلاح دندان های شما نیست. نکته بعد این است که در این مقاله درمورد انواعی صحبت می کنیم که در مطب پزشک قالب گیری انجام و در ابعاد صحیح دندان های شما تولید می شوند. چرا که انواع معمولی که قالب گیری آن در خانه انجام می شود بیشتر شبیه به اسباب بازی های بی کیفیت است که نیاز به بررسی ندارد. با این پیشفرض بیایید این روش نه چندان درمانی را بررسی کنیم.

لبخند زیبا تاثیر بسزایی بر جذابیت چهره هر فرد دارد و مهم‌ترین شرط زیبایی لبخند نیز داشتن دندان‌های سالم، یکدست و سفید است. امروزه روش‌های مختلفی همچون لمینت دندان و کامپوزیت دندان جهت اصلاح فرم و رفع عیوب دندان‌ها وجود دارد که اکثر ایردات و اشکالات دندان‌های شما را برطرف می‌کنند. اما این روش‌ها هزینه‌ نسبتا بالایی دارند و انجام آنها ممکن است برای تمامی افراد امکان‌پذیر نباشد. از این رو، روش‌های موقتی و مقرون به صرفه مانند اسنپ آن اسمایل (Snap on Smile) با تبلیغات گسترده مورد توجه مردم قرار گرفته است. اسنپ اسمایل نوعی پروتز دندانی متحرک است که به صورت موقت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و اشکالات آنها را می‌پوشاند.

این روش در واقع یک راه‌حل موقتی برای اصلاح شکل ظاهری دندان‌ها است که در مقایسه با سایر روش‌ها، ارزان تر است. اسنپ آن اسمایل علاوه بر این مزیت چشمگیر، دارای معایبی نیز هست که ممکن است برای هر فردی مناسب نباشد. در ادامه این مطلب شما را با snap on smile آشنا کرده و مزایا و معایب آن را نیز به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

اسنپ آن اسمایل چیست؟

اسنپ اسمایل که به آن کامپوزیت یا لمینت متحرک نیز گفته می‌شود، یکی از روش‌های پرطرفدار جهت اصلاح طرح لبخند، بهبود شکل ظاهری دندان‌ها و برطرف ساختن عیوب آنها است. اسنپ ان اسمایل در واقع یک پلاک قابل جابجایی است که به صورت اختصاصی و متناسب با دندان‌های هر فرد ساخته می‌شود و مانند لمینت یا کامپوزیت متحرک در دهان قرار می‌‌گیرد و نواقص دندانی را می‌پوشاند.

اسنپ آن اسمایل دقیقا مانند ارتودنسی نامرئی است با این تفاوت که به رنگ سفید تولید می شود. این وسیله برای دندان‌های بالایی و پایینی به صورت جداگانه ساخته می‌شود و در زمان استفاده از آنها محدودیتی برای خوردن و آشامیدن نخواهید داشت.

این لمینت متحرک بسیار نازک بوده و از دور نمای نه چندان خوب بلکه قابل قبولی دارد و از نزدیک شاید افراد متوجه غیر طبیعی بودن آن بشوند. این روش می‌تواند عیوب و نواقص دندانی مانند انواع لکه، ترک خوردگی، شکستگی و فاصله میان دندان‌ها را برطرف کرده و لبخند افراد را زیبا تر کند. اما این پروتز متحرک تنها جنبه زیبایی دارد و گزینه درمانی محسوب نمی‌شود.

این لمینت متحرک به طور یکسره تمامی سطح دندان‌ها را می‌پوشاند و به صورت لایه‌ای نازک و محکم روی دندان‌های اصلی نصب می‌شود. اسنپ آن اسمایل در صورت استفاده محدود به لثه‌ها آسیب وارد نمی‌کند، زیرا نزدیکی مرز آنها را می‌پوشاند و به راحتی نیز قابل جابجایی است. بنابراین اگر به دنبال یک روش کم هزینه‌تر و در عین حال سریع برای اصلاح شکل ظاهری دندان‌های خود هستید، اسنپ ان اسمایل گزینه مناسبی برای شما است. اما برخی افراد کاندیدای مناسبی برای انجام این کار نیستند و بهتر است از سایر روش‌های دندانپزشکی جهت رفع عیوب دندان‌های خود استفاده کنند. افراد دارای شرایط زیر کاندیدای مناسبی برای استفاده از اسنپ آن اسمایل نیستند:

  • افرادی که تمامی دندان‌های آنها مصنوعی است
  • افرادی که به بیماری‌های لثه مبتلا هستند
  • افرادی که فک پایین آنها خیلی جلو است
  • افرای که لبخند لثه‌ای دارند
  • افرادی که تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند
  • افرادی که بخش انتهایی دندان‌هایشان پهن است
  • افرادی که دندان‌های لق دارند
  • افرادی که میزان کجی و بهم ریختگی دندان‌هایشان زیاد است
  • افرادی که دندان‌های پوسیده دارند

استفاده از این پروتز متحرک، محدودیت سنی ندارد و برای افرادی که از شکل ظاهری دندان‌های خود ناراضی هستند، قابل استفاده است. اسنپ اسمایل عمدتا برای افرادی که رنگ دندان‌هایشان تغییر کرده و یا دچار شکستگی شده‌ است، گزینه مناسبی بوده و با صرف هزینه کمتر می‌توانند شکل ظاهری دندان‌های خود را بهبود بخشند. بنابراین اگر پوسیدگی دندان ندارید و تنها از شکل ظاهری دندان‌های خود ناراضی هستید، کاندیدای مناسبی برای استفاده از این پروتز متحرک خواهید بود.

قراردادن اسنپ آن اسمایل بر روی دندان

اسنپ اسمایل چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت اسنپ آن اسمایل ابتدا باید دندان‌ها توسط دندانپزشک به صورت کامل معاینه شوند تا تشخیص داده شود که آیا می‌توانید از این روش استفاده کنید یا خیر. پس از تایید وضعیت دندان‌ها و انتخاب رنگ، از آنها قالب‌گیری می‌شود سپس و قالب برای ساخت به لابراتور ارسال خواهد شد.  نصب اسنپ اسمایل بر روی دندان‌ها هیچگونه دردی ندارد و به دلیل دارا بودن ماهیت متحرک می‌توانید آن را روی دندان‌های خود قرار داده و یا بردارید.

اسنپ اسمایل چه معایبی دارد؟

اسنپ آن اسمایل یک گزینه زیبایی موقت است، اما این روش جهت اصلاح فرم دندان‌ها دارای معایب و مضراتی است که باید با آنها آشنایی داشته باشید. از مهم‌ترین مضرات اسنپ اسمایل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

عمر کوتاه

این روش بر خلاف سایر روش‌های دندانپزشکی عمر کوتاهی دارد و پس از مدتی باید تعویض شده و مجددا از دندان‌هایتان قالب‌گیری شود. اینکه عمر دقیق این لمینت متحرک چقدر است، وابسته به نوع برند و میزان استفاده شما متفاوت است. می تواند این بازه از چند ما تا چند سال متغییر باشد.

خطر تشکیل پلاک دندانی

به دلیل فاصله‌ای که میان دندان و پلاک وجود دارد، محیط و شرایط مناسبی برای تشکیل و گسترش پلاک و جرم دندانی مهیا می‌شود. احتمال بروز این مشکل در صورت استفاده طولانی مدت از پروتز افزایش پیدا می‌کند، بنابراین بهتر است از استفاده طولانی مدت از اسنپ ان اسمایل خودداری کرده و پس از هر جابجایی، دندان‌های خود را کاملا تمیز کنید.

خطر پوسیدگی دندان

زمانی که از این پروتز متحرک استفاده می‌کنید، باکتری‌های موجود در دهان و دندان توسط بزاق دهان دفع نمی‌شوند و در لا به لای دندان‌ها باقی می‌مانند و پس از مدتی نیز تکثیر می‌شوند. تجمع این باکتری‌ها به تدریج موجب پوسیدگی دندان خواهد شد.

راه‌ حل موقت

همانطور که اشاره کردیم، اسنپ اسمایل یک روش موقت و کوتاه مدت است که تنها شکل ظاهری دندان‌ها را بهبود می‌بخشد و گزینه درمانی محسوب نمی‌شود. از این رو نمی‌توانید به طور مداوم از آن استفاده کنید.

دارا نبودن ظاهر طبیعی

پروتزهای متحرک به دلیل آنکه به صورت یک تکه ساخته می‌شوند، هیچگونه فاصله‌ای میان آنها وجود ندارد و همین موضوع باعث می‌شود شکل ظاهری آنها چندان مشابه دندان‌های طبیعی نباشد. از طرفی دیگر نیز به علت نصب روی دندان‌ها ممکن است کمی بزرگ به نظر برسند و به راحتی قابل تشخیص باشند. هم چنین بسیاری از آن ها نمای پلاستیکی دارند که اصلا جذاب نیستند.

قراردادن اسنپ آن اسمایل بر روی دندان

مزایای اسنپ آن اسمایل

اسنپ ان اسمایل به عنوان یک راه‌حل موقتی علاوه بر معایب ذکر شده، دارای مزایایی نیز هست که آن را به گزینه‌ای پرطرفدار برای رفع موقت عیوب دندان‌ها تبدیل کرده‌اند. مهم‌ترین مزایای اسنپ اسمایل شامل:

قمیت مناسب

مقرون به صرفه بودن این روش یکی از مهم‌ترین مزایای آن است که در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی، قیمت بسیار مناسبی دارد و برای افرادی که به دلیل هزینه بالا از انجام لمینت یا کامپوزیت منصرف می‌شوند، گزینه بسیار خوبی است.

ساده و غیر تهاجمی بودن

مراحل نصب Snap on smile بر خلاف روش‌های دیگر هیچگونه دردی ندارد و بسیار راحت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین، اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که از روش‌های تهاجمی دندانپزشکی ترس دارید، این روش بهترین گزینه برای شماست.

برطرف کردن نواقص دندانی

اگر دندان‌های شما دارای شکستگی، ترک خوردگی، زردی و کجی است و یا میان آنها فاصله وجود دارد، اسنپ ان اسمایل تمامی این عیوب را پوشش می‌دهد و دندان‌های صاف و سفیدی به شما می‌دهد.

جابجایی راحت

از دیگر مزایای این روش می‌توانیم به جابجایی راحت و آسان آن اشاره کنیم که به شما امکان می‌دهد در هر زمان از پروتز متحرک خود استفاده کرده و به راحتی و بدون دردسر نیز آن را از دهان خود خارج کنید.

قیمت انواع اسنپ آن اسمایل ( لمینت متحرک دندان)

Shiny Smile Veneers : $570

Removable Veneers USA: $1199 – $2499

Pop on Veneers: $579

Instasmile Veneers: $675

TruSmile Veneers: $499

Secret Veneers: $399 EURO

Brighter Image Lab: $795 – $1495

سولات متداول

معایب اسنپ اسمایل چیست؟

عمر کوتاه، ظاهر غیر طبیعی، خطر پوسیدگی دندان و التهاب لثه در صورت استفاده از انواع غیر استاندارد.

کدام برند ها کیفیت مناسبی دارند؟

Shiny Smile Veneers, Removable Veneers USA, Pop on Veneers, Instasmile Veneers, TruSmile Veneers, Secret Veneers, Brighter Image Lab این موارد مجموعه ای از بهترین برند های این محصول در جهان است.

قیمت اسنپ اسمایل چقدر است؟

انواع مختلفی از این محصول در بازار جهانی وجود دارد . قیمت محصولات اصل و با کیفیت از 499 تا 2499 دلار متغیر است.

جمع بندی

اسنپ آن اسمایل یک راه‌حل دندانپزشکی ساده و موقت جهت رفع عیوب ظاهری دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند است که مانند یک پروتز یا کامپوزیت متحرک روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

این وسیله در واقع نوعی روکش متحرک است که برای دندان‌های بالایی و پایینی هر فرد به صورت اختصاصی ساخته می‌شود و مشکلات ظاهری دندان‌ها را برطرف می‌سازد. اسنپ ان اسمایل یک روش کوتاه مدت است که با هدف زیبایی انجام می‌شود و در تاریخ های کوتاه مدت باید آن را تعویض کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *