فوریه 16, 2024 in مقالات آموزشی

ایمپلنت دیجیتال

به کارگیری ابزار دیجیتال در روند ایمپلنت دیجیتال، عاملی برای طرح این عنوان در درمان ایمپلنت دندان بوده است. استفاده از فناوری‌های پیشرفته و تجهیزات مدرن در راستای این سبک درمان، سبب سهولت و نتیجه‌گیری بهتر شده؛ به همین دلیل در حال حاضر بسیاری از افراد سراغ این شیوه درمانی می‌روند تا با بهترین ابزار، نتیجه فوق‌العاده‌ای از درمان حاصل شود. از این رو در ادامه قصد داریم با ارائه توضیحات بیشتر در خصوص کاشت دیجیتال دندان، شما را با چیستی، مراحل و مزایای این سبک درمانی آشنا کنیم.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

امروزه در راستای انجام انواع شیوه‌های درمانی مانند، ایمپلت، از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای بهره گرفته می‌شود که نیاز به جراحی را حذف کرده و با استفاده از فناوری سه بعدی ایمپلنت در بهترین حالت خود به نتیجه می‌رسد. فناوری سه بعدی به گونه‌ای عمل می‌کند که تمامی فضای دندان‌ها را به طور دقیق اندازه گرفته و یک مدل سه بعدی از دهان فرد بیمار در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد.

در نتیجه ابزار و تجهیزات کاملا بر پایه تکنولوژی خواهند بود که در این حالت نیازی به مواد شیمیایی مطرح نمی‌شود. به علاوه دندانپزشک با حداقل برش یا شکاف در فک بیمار، اطلاعات کاملی از ساختار دندان‌ها و محل قرارگیری عصب‌ها به دست می‌آورد. به این ترتیب بدون نیاز به بخیه، درمان با کمترین میزان درد ممکن حاصل می‌شود.

فناوری‌های مورد استفاده در ایمپلنت دیجیتال

همانطور که گفته شد، کاشت دیجیتال دندان یک سبک مدرن و پیشرفته به منظور ایمپلنت بوده که با استفاده از تکنولوژی‌های ویژه‌ای به نتیجه می‌رسد. در ادامه متداول‌ترین فناوری‌های ایمپلنت دیجیتال مورد بحث قرار گرفته شده تا آشنایی بیشتری با این سبک درمانی به دست آورید:

اسکن دیجیتالی دهان و دندان

اسکن دیجیتال دهان و دندان

اگر تاکنون برای قالب‌گیری دهان به داندانپزشک مراجعه کرده باشید، حتما با قالب‌گیری خمیری آشنایی دارید. در واقع پیش از اینکه فناوری دیجیتال وارد حوزه دندانپزشکی شود، از خمیر به خصوصی برای قالب‌گیری دندان‌ها بهره گرفته می‌شد. این خمیر نه تنها بو و طعم بدی دارد، بلکه سبب خستگی بیمار می‌شود.

امروزه دستگاه دیجیتالی جایگزین این سبک قالب‌گیری شده و می‌تواند با اسکن دهان، فرم سه بعدی را در اختیار لابراتوار بگزارد. این اتفاق نه تنها سرعت قالب‌گیری را افزایش می‌دهد، بلکه به طور دقیق تمانی اطلاعات را در اختیار فرد پروتزساز قرار داده و به اجرای دقیق‌تر آن کمک می‌کند.

عکس‌برداری دیجیتالی

از دیگر شیوه‌هایی که می‌توان در قالب فناوری‌های مورد استفاده در ایمپلنت دیجیتال مطرح کرد، مربوط به عکس‌برداری دیجیتالی است. در این حالت بر خلاف شیوه‌های قدیمی، نیازی به گذاشتن فیلم در داخل دهان نخواهد بود؛ چرا که دستگاه دیجیتالی مخصوصی اینکار را با سهولت بیشتری انجام می‌دهد.

از این شیوه عکس‌برداری می‌توان برای تشخیص بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات فک و دندان بهره گرفت. مستقیم، نیمه مستقیم و غیر مستقیم، سه نوع شیوه رادیوگرافی دیجیتال هستند. به علاوه باید افزود که تصویربرداری دیجیتال از دهان می‌تواند به طور داخلی یا خارجی باشد که با استفاده از لیزر انجام می‌شود؛ ناگفته نماد که هر یک از سبک‌های تصویربرداری دیجیتال برای اهداف خاصی هستند.

مدل‌سازی سه بعدی کامپیوتری

مدل سازی سه بعدی فک و دندان ها

در بحث ایمپلنت دیجیتال، مدل‌سازی سه بعدی پررنگ‌ترین نقش را ایفا می‌کند. در واقع با توجه به اینکه تکنولوژی ساخت مدل‌های سه بعدی‌ می‌تواند تمامی ساختارها را در جایگاه درست قرار دهد و به طراحی کامل فضای داخلی دهان تنها با یک سیستم کمک کند، دیگر نیازی به طراحی قالب نخواهد بود.

از طرفی باید گفت استفاده از مدل سه بعدی در روند ایمپلت، می‌تواند وضعیت استخوان و عصب در محل کاشت ایمپلنت را مشخص کند. این راهنمایی در برنامه‌ریزی دقیق دندانپزشک برای جراحی موثر واقع شده و سبب ایجاد کمترین برش‌ها در فک بیمار می‌شود. از این رو می‌توان گفت چنین راهنمایی‌هایی عامل دقت بالا در جراحی و نیز نتیجه‌گیری بهتر خواهد بود.

ایمپلنت دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

با وجود تفاوت‌هایی که کاشت دیجیتال دندان به لحاظ ابزاری با ایمپلنت معمولی دارد، پارامترهای مشاهبی در خصوص شرایط مناسب اجرای این نوع درمان مطرح می‌شود.

از آنجایی که ایمپلنت با قرارگیری واحدهای دندانی داخل لثه به نتیجه می‌رسد، لازم است سلامت دهان و لثه قبل از هر چیزی در نظر گرفته شود. این فاکتور چه در روش دیجیتال و چه در روش معمولی مطرح می‌شود که علت آن پایه بودن لثه برای دندان‌های کاشته شده است.

مقاومت استخوان فک هم از دیگر پارامترهایی است که باید در رابطه با کاشت دندان چه به شیوه دیجیتال و چه به شیوه معمولی مورد توجه قرار داد. استخوان فک در صورتی که مقاومت لازم را نداشته باشد، توان نگهداری واحد دندانی را نخواهد داشت که در این حالت به واسطه ایمپلنت آسیب می‌بیند.

جدا از این موارد فاکتورهای دیگری چون سلامت عمومی بدن و رعایت بهداشت دهان و دندان هم می‌توانند در میان پارامترهای مطرح نسبت به افراد مجاز به ایمپلنت دیجیتال قرار بگیرند.

مراحل ایمپلنت دیجیتال

در خصوص استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای دیجیتال در روند ایمپلنت، 4 مرحله کلی مطرح می‌شود که شامل مراحلی است که در ادامه مورد بحث و بررسی قرار گرفته شده:

 1. اسکن سه ‌بعدی فک(CBCT)

دستگاه سیتی اسکن از جمله ابزاری است که به منظور اسکن سه بعدی در ایمپلنت دیجیتال کاربرد دارد. نحوه عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که رادیوگراف به دور سر بیمار می‌چرخد و تصاویر سه ‌بعدی از فک را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد تا اطلاعات دقیقی از وضعیت استخوان فک به دست آورد. با اسکن سه بعدی فک می‌توان دقت جراحی را بالا برد و کیفیت بهتری از روند ایمپلنت حاصل کرد.

 1. اسکن یا قالب ‌گیری از فک بیمار

همانطور که پیش‌تر گفته شد، در ایمپلنت دیجیتال از اسکن دیجیتالی بهره گرفته می‌شود تا قالب‌گیری از فک در بهترین حالت ممکن اجرا شود. در این شیوه با استفاده از سرجیکال گاید یا به عبارت دیگر راهنمای جراحی، مکان ‌هایی که باید با دریل کار کرد و استخوان فک را تراشید شناسایی شده و اسکن از بافت نرم لثه و دندان‌ها انجام می‌شود. البته این در حالتی است که دستگاه چاپگر سه ‌بعدی در کلینیک وجود داشته باشد.

 1. کاشت فیکسچر ایمپلنت دیجیتال

تعیین کردن محل کاشت پایه ایمپلنت در این مرحله انجام می‌شود. در این حالت داده‌های دقیقی که ابزار دیجیتالی در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهند، به تعیین دقیق و درست محل کاشت کمک می‌کنند. سپس با ایجاد شکاف کوچک در لثه و با به‌ کارگیری دریل مخصوص استخوان فک تراشیده می‌شود. پایه ایمپلنت دیجیتال در همین مرحله کار گذاشته می‌شود. لازم به ذکر است که دقت بالا در ایجاد شکاف و استفاده از دریل، نیاز به بخیه را حذف کرده و کمترین آسیب را به بافت لثه و استخوان‌ آن می‌زد. در این بین حدودا 8 الی 12 هفته زمان نیاز است تا پایه ایمپلنت یا همان فیکسچر با استخوان جوش بخورد.

 1. اتصال اباتمنت و روکش ایمپلنت دیجیتال

در نهایت پس از گذشت بازه زمانی 8 الی 12 هفته و در نتیجه جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان لثه، نوبت به نصب و نگهداری اباتمنت و روکش ایمپلنت دیجیتال می‌رسد. به این ترتيب یک لبخند فوق‌العاده‌ زیبا با ردیف دندان‌های سالم و ظریف به نمایش گذاشته می‌شود.

تفاوت‌های ایمپلنت دیجیتال و معمولی

استفاده از تکنولوژی‌های مورد بحث در روند ایمپلنت، سبب تجربه بهتر بیمار شده و از ایجاد مشکل در ساختار فک جلوگیری می‌کند. از این رو می‌توان تفاوت‌های نسبتا زیادی را در رابطه با روش معمولی و دیجیتال مطرح کرد. در ادامه این تفاوت‌ها به طور کلی مطرح شده:

دقت

در خصوص پارامتر دقت باید گفت دقت کاشت دیجیتال دندان به مراتب بالاتر از ایمپلنت معمولی است. علت این موضوع هم طبیعتا در خصوص به کارگیری طراحی سه بعدی و کامپیوتری است. این در حالیست که روش معمولی با مشکلاتی چون خطای دید و کاهش دقت همراه می‌شود.

تعداد جلسات

افرادی که سراغ ایمپلنت دیجیتال می‌روند، نیاز به مراجعه کمتری به پزشک خواهند داشت و با تعداد جلسات کم به نتیجه نهایی می‌رسند. در روش معمولی نه تنها تعداد جلسات بیشتر می‌شود، بلکه مراحل ایمپلنت و روند بهبودی هم به همان نسبت طولانی‌تر خواهد شد.

میزان تهاجمی بودن

همانطور که گفته شد در شیوه دیجیتالی از مدل‌سازی به منظور دستیابی به دقیق‌ترین اطلاعات نسبت به محل قرارگیری اعصاب در دندان بهره گرفته می‌شود. در نتیجه همین موضوع عاملی برای کاهش تهاجمی بودن ایمپلنت دیجیتال بوده و مانع بروز عوارض در طول دوره درمان می‌شود.

نتایج ظاهری

از آنجایی که مدل‌سازی دست افراد را در طراحی بهترین ساختار دندانی باز می‌گذارد، طبیعی است که ایمپلنت با استفاده از فناوری سه بعدی، نتایج بهتر و طبیعی‌تری را برای افراد فراهم آورد. این در حالی است که ایمپلت معمولی عموما با حجیم شدن واحدهای دندانی همراه است و ظرافت مطرح در کاشت دیجیتال دندان را ندارد.

سرعت بهبودی

طبیعتا ایمپلنت دیجیتال با توجه به ابزار و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که برای اجرای آن مطرح می‌شود، سرعت بهبودی بالاتری در مقایسه با ایمپلنت معمولی دارد. علت این موضوع هم امکان بروز عوارض و طولانی‌تر شدن دوره نقاهت در کاشت دندان به شیوه معمولی است.

هزینه

فاکتور دیگری که می‌توان در میان پارامترهای مربوط به مقایسه ایمپلنت دیجیتال و معمولی قرار داد، بحث هزینه‌های درمانی است. از آنجایی که کاشت دیجیتال دندان با کوتاه‌تر شدن روند بهبودی و مراحل درمان همراه است، بالطبع نسبت به کاشت معمولی دندان قیمت کمتری خواهد داشت.

مزایای ایمپلنت دیجیتال

مزیت های ایمپلنت دیجیتال دندان

با در نظر داشتن آنچه که تا اینجا در رابطه با چیستی و مراحل کاشت دیجیتال دندان گفتیم و در کنار آن تفاوت‌های ایمپلنت معمولی با انواع دیجیتال را مورد بحث قرار دادیم، بسیاری از مزایا و نکات مثبت این سبک درمان قابل تشخیص است. با این حال این مزایا به طور موردی اشاره شده که شامل موارد زیر می‌شود:

 • دقت بالا به واسطه استفاده از ابزار و تجهیزات دیجیتال در کنار به کارگیری مدل سه بعدی
 • کاهش درد با کمترین میزان جراحت و برش در حین ایجاد شفاف که می‌تواند نیاز به بخیه را حذف کند
 • سرعت مراحل درمان به واسطه ابزار و تجهیزات دیجیتال افزایش پیدا می‌کند و به این وسیله نتیجه‌گیری از روند ایمپلنت در زمان‌ کمتر حاصل می‌شود
 • ذخیره‌سازی داده‌ها در ساده‌ترین و دقیق‌ترین حالت ممکن صورت می‌گیرد
 • بروز کمترین عوارض به سبب کاهش نیاز به استفاده از مواد شیمیایی و یا عدم نیاز به بخیه

علاوه بر تمامی مزایایی که تا اینجا در رابطه با کاشت دیجیتال دندان گفته شد، باید به این موضوع هم اشاره کرد که امکان بروز عوارض در صورت انجام ایمپلنت دیجیتال هم وجود دارد. عفونت در محل کاشت دندان، عدم ترکیب صحیح ایمپلنت با استخوان فک و در نتیجه شل شدن آن‌‌ها، التهاب سینوس‌‌ها، عقب ‌نشینی بافت لثه اطراف ایمپلنت و موارد دیگری از این دست، از جمله عوارضی هستند که کاشت دیجیتال دندان می‌تواند همراه داشته باشد؛ هر چند امکان بروز این عوارض در صورت استفاده از روش درمانی دیجیتال به مراتب کمتر از کاشت دندان به شیوه معمولی است.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

فاکتور مهم دیگری که در خصوص ایمپلنت دیجیتال افراد را درگیر خود می‌کند، مربوط به هزینه و به طور کلی قیمت این سبک درمانی است. از آنجایی که شرایط افراد در بافت و ساختار لثه متفاوت است و به نسبت دارای نیازهای منحصربه‌فردی برای نتیجه‌گیری ایده‌آل هستند، نمی‌توان به طور دقیق در رابطه با این پارامتر، عددی را مطرح کرد.

تخصص دندانپزشک، خدمات کلینیک و تجهیزات مورد استفاده همگی از جمله پارامترهای موثر در تعریف قیمت ایمپلنت دیجیتال به شمار می‌روند. در نتیجه بهترین کار مراجعه به کلینیک دندانپزشکی جهت معاینه و اطلاع از هزینه و شرایط پرداخت است.

طول عمر ایمپلنت دیجیتال

طول عمر ایمپلنت دیجیتال بسته به فاکتورهای ویژه می‌تواند متغیر باشد و در قالب یک موضوع نسبی مطرح شود. با این حال طول عمر مفیدی که برای کاشت دیجیتال دندان مطرح می‌شود، عموما بین 20 تا 25 سال است. این میزان با توجه به فاکتورهایی که در ادامه نام برده شده، امکان افزایش و یا حتی کاهش را دارد:

 • شرایط استخوانی
 • نوع برند ایمپلنت
 • کیفیت اجرا
 • مراقبت‌های انجام شده

به طور کلی اگر شما هم در پی داشتن لبخندی طبیعی با ردیف دندان‌های زیبا هستید، می‌توانید با صرف کمترین زمان و ایمن‌ترین تکنولوژی، بهترین نتیجه را از این روند حاصل کنید. در نظر داشته باشید که ایمپلنت دیجیتال دندان با صرف کمتر از 30 دقیقه وقت برای هر واحد دندان، سرعت بیشتری نسبت به ایمپلنت معمولی خواهد داشت.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *