این روزها اکثر افراد به دنبال داشتن لبخندی زیبا و جذاب هستند. لبخند روی صورت ما می تواند تاثیر زیادی در انسان ها محیط اطراف ما داشته باشد. داشتن دندان های زیبا و مرتب در سال های گذشته فقط یک آرزو بود اما علم دندانپزشکی زیبایی، این آرزو را به واسطه لمینت ها و کامپوزیت ها به حقیقت رسانده است.

در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد لمینت دندان، انواع، مزیت ها، کاربرد ها، قیمت و شرایط پرداخت آن با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان

لمینت دندان، ونیر سرامیکی یا ونیر پرسلن، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار می روند. جنس لمینت از سرامیک است و برای اصلاح بد فرمی، بدرنگی، طول نامناسب دندان و یا بستن فاصله بین دندانی و حتی شکستگی ها و لب پریدگی های دندانی استفاده می شود. لمینت به صورت لایه های نازکی روی سطح دندان قرار می گیرد و ایراد های دندان را می پوشاند. همچنین این قطعات به کمک انواع چسب ها روی سطح دندان تراش خورده، چسبانده می شوند.

مزیت های لمینت دندان

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است به خاطر آنها به فکر لمینت کردن دندان های خود بیفتید. لمینت ها برای زیباتر کردن ظاهر دندان ها و ترمیم ایرادات آن به کار برده می شوند. به صورت کلی، مزیت های آن عبارتند از:

  • کمک به سفیدتر کردن دندان ها (حتی سفیدتر از رنگ طبیعی دندان در صورتیکه مطابق با سلیقه شما باشد)
  • ترمیم لب پریدگی، ترک و شکستگی دندان ها
  • اصلاح لبه های ناصاف دندان ها
  • صاف کردن سطح دندان که ممکن است زبر، حفره حفره یا لایه لایه شده باشد
  • بلندتر کردن طول دندان ها
  • بستن فاصله بین دندان ها
  • یکدست و ردیف کردن دندان ها
لمینت دندان

انواع لمینت دندان

این درمان زیبایی اصولا دو نوع کلی دارد، لمینت کامپوزیتی و سرامیکی. هرکدام از انواع کاربرد ها، مزیت ها و معایب خودشان را دارند. در ادامه به توضیح هرکدام از این انواع می پردازیم:

لمینت دندان سرامیکی

برای کار گذاشتن لمینت های سرامیکی، ابتدا سطح بیرونی دندان به مقدار بسیار جزئی و استاندارد توسط دندان پزشک مجرب تراش داده شده و سپس قالب دندان گرفته شده و پس از طی کردن مراحل ساخت در لابراتوار لمینت به دندان می‌چسبد. شما می توانید رنگ مد نظر خود را انتخاب کنید.

مزیت های نوع سرامیکی شامل مقاومت بالای آن در برابر تغییر رنگ، استحکام بالا در برابر فشار و ضربه، طول عمر زیاد، پوشاندن نقص های دندان، زیبایی بیشتر و البته شباهت به مینای دندان واقعی است.

در کنار این مزیت ها، لمینت های سرامیکی دارای معایب اندکی هم هستند. از جمله هزینه گرانتر، طول درمان زیادتر، نیاز به تراش دادن دندان ها، برگشت ناپذیر بودن، نیاز به بی حسی در حین عمل و دشواری در ترمیم.

لمینت دندان کامپوزیتی

این نوع که با نام ونیر کامپوزیت هم شناخته می شود، یک نوع لمینت ترمیمی است که مستقیما روی هر دندان قرار داده می شود و نیاز به قالب گیری در مطب ندارد. این لمینت ها از خمیر رزین ساخته می شوند و درست مانند کامپوزیت به صورت لایه به لایه روی دندان قرار داده می شوند.

مهمترین مزیت های کامپوزیت دندان این است قیمت ارزانتری نسبت به نوع سرامیکی دارد، در یک جلسه تمام می شود، ترمیم پذیری بیشتری دارد و البته تا حدودی برگشت پذیر است.

اما بزرگترین ایرادات آن در این است که هرگز به کیفیت نوع سرامیکی نیست، به مرور زمان تغییر رنگ می دهد، نیاز به پولیش سالانه دارند، استحکام و طول عمر بالایی ندارد (نهایتا بین 3 تا 5 سال دوام می آورد) و امکان پوشاندن عیوب متوسط و شدید دندان را ندارد.

میزان تراشیدن دندان در لمینت سرامیکی

همانطور که اشاره کردیم، برای جایگذاری لمینت های سرامیکی روی دندان، باید کمی دندان ها را تراش داد تا فضای کافی برای نصب قالب این درمان فراهم شود. خوشبختانه این فضای مورد نیاز بسیار کوچک است. بنابراین برای نصب کردن آن حداکثر نیاز است تا دندان ها بین 0.5 تا 0.7 میلی متر تراش بخورند. این تراش های زیر 1 میلیمتر باعث می شود تا لمینت با استحکام و ایستایی مناسبی روی دندان سوار شود و مقاومت خوبی داشته باشد.

لمینت بدون تراش

گاهی اوقات اگر دندان از نظر پوزیشن جلوآمده نباشد یا زیاده از حد بلند نباشد میتوان حتی بدون تراش و صرفا با ایجاد یک خط خاتمه تراش بسیار کم عمق دندان را برای قالبگیری آماده کنیم. ممکن است عبارت “لمینت بدون تراش” توجه شما را هم جلب کرده باشد. این شیوه با پیش شرط هایی همراه است که معمولا در ابتدای امر گفته نمی‌شود. واقعیت این است که می توان لمینت های سرامیکی را بدون تراش دادن دندان هم کار گذاشت، اما این کار به پیش شرط هایی نیاز دارد که باید از آنها برخوردار باشید.

اول اینکه برای کار گذاشتن قطعات این درمان بدون تراش دادن دندان، باید دندان هایی کاملا صاف و ردیف داشته باشید که هیچکدام از آنها جلو نیامده باشند و درست در یک خط قرار گرفته باشند. همچنین دندان های شما نباید بلند باشند، چراکه در اینصورت بعد از درمان، دندان ها زیاده از حد بلند خواهند شد و خروجی کار دندان های زیبایی نخواهد بود.

عدم نیاز به تراش دندان برای کار گذاشتن لمینت های سرامیکی، اتفاقی است که به ندرت ممکن است بیفتد. چون اصولا کسانی که دندان های صاف و ردیف، با طول مناسب دارند، نیازی به درمان های اینچنینی برای دندان خود ندارند! از این رو اگر پس از این با عبارت “لمینت بدون تراش” مواجه شدید، بهتر است بدانید که با یک عبارت تبلیغاتی مواجه اید، نه علمی.

در هر حال این امر به ویزیت و بررسی قبل از شروع درمان، مهارت و تجربه ی بالای پزشک و لابراتوار قوی نیاز خواهد داشت.

طول عمر و ماندگاری این درمان چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم، طول عمر لمینت های سرامیکی، نسبت به طول عمر نوع کامپوزیتی بسیار بیشتر است. این درمان میتوانند بعنوان یک درمان ماندگار در نظر گرفته شود و بعلت ساختار مقاوم و محکمی که دارد طول عمر بسیار زیادی خواهد داشت. خوشبختانه زمانی که متحمل هزینه لمینت می شوید، می توانید مطمئن باشید که این قالب های زیبا می توانند بین 12 تا 15 سال بدون تغییر روی دندان های شما باقی بمانند. البته طول عمر این درمان می تواند بسته به میزان مراقبتی که از آنها به عمل می آورید متفاوت باشد. نکاتی همچون رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم وارد شدن ضربه یا برخورد نکردن آن با اجسام سخت مانند هسته های سفت و سنگ های ریز، می توانند طول عمر لمینت ها را هرچه بیشتر افزایش دهند.

موارد مربوط به سلامت مانند مشکلات فکی و دندان قروچه نیز می توانند روی طول عمر و ماندگاری این درمان اثرگذار باشند.

چه تعداد لمینت برای هر فک مورد نیاز است؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در مورد این درمان وجود دارد، تعداد لمینت های مورد نیاز برای هر فک است. واقعیت این است که تعیین تعداد مورد نیاز برای هر فک به عوامل مختلفی بستگی دارد.

از آنجایی که لمینت بیشتر برای اصلاح و زیبایی لبخند مورد استفاده قرار می گیرد، تعداد دندان هایی که در هنگام لبخند زدن فرد دیده می شوند، یکی از عوامل مهم در تعیین تعداد مورد نیاز هر فک است. طبیعی است که این تعداد برای هرکس با دیگری تفاوت دارد، اما به صورت کلی برای فک بالا به 8 الی 10 واحد نیاز است و برای فک پایین به 8 واحد.

علاوه بر تعداد دندان های مشخص شده در حین لبخند، رنگ آن ها نیز بر تعداد واحدهای مورد نیاز هر فک اثرگذار است.

مساله مهم بعدی در تعداد لمینیت ها رنگ انتخابی شما است. اگر قصد شما از این درمان اصلاح شکستگی های جزیی یا ترجیحا استفاده از رنگ های طبیعی تر مانند b1 در سیستم رنگی ایووکلار است و میخواهید در انتهای درمان دندان های طبیعی تر داشته باشید می توانید با تعداد کمتری لمینیت، دندان های خود را با این درمان بازسازی کنید اما اگر قرار بر این باشد که لمینیت ها در نهایت رنگ های سفیدتری داشته باشند و از رنگ های بلیچ در سیستم رنگی ایووکلار مانند bl1 الی bl4 که تفاوت رنگ با دندان های خودتان دارد استفاده کنید، طبیعی است دندان پزشک میبایست با تعداد بیشتری کار بازسازی را انجام بدهد تا اختلاف رنگ بین دندان شما و رنگ لمینیت هایی که انتخاب کرده اید مشخص نباشد

لمینت دندان ایمکس چیست؟

لمینت های ips emax  که در حال حاضر از بروز‌ترین و زیباترین سیستم های زیبایی دنیاست، دارای استحکام شگفت انگیزی هستند و می توانند فشار بالایی را تحمل کنند. برای ساخت این محصول از ترکیب دی سیلیکات که همان عناصر ساخت شیشه هستند و سرامیک استفاده می شود.

ساختار این لمینت ها به گونه است که در ضخامت های بسیار کم و حتی بدون تراش می‌توانند رنگ بسیار زیبا، درخشندگی بسیار زیاد، نمای بسیار طبیعی و نزدیک به دندان و سازگاری زیستی بسیار عالی با بافت لثه داشته باشند.

مزیت ضخامت پایین لمینت های ایمکس این است که برای انجام این درمان بسته به پیش شرط هایی که قبلا در مورد روش بدون تراش ذکر شد، نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد یا این حد بسته به موقعیت دندان و فک فرد حداقلی خواهد بود.

برای دیدن نمونه کارهای می توانید به گالری درمان لمینت یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر بیرقی با داشتن تیم متخصص و با تجربه در این زمینه توانسته رضایت بسیاری از عزیزان را در زمینه ارائه درمان لمینت کسب کند.

برای مشاوره رایگان و ارسال عکس با شماره های موجود تماس حاصل فرمایید.

قیمت لمینت دندان

خوشبختانه جشنواره های فصلی مطب دندانپزشکی دکتر بیرقی، تخفیف های ویژه ای را برای شما در نظر گرفته است.

تخفیف و جشنواره پاییزه با اقساط بلند مدت

هزینه لمینت ایمکس برای هر واحد 8 میلیون تومان و لاین VIP قیمت هر واحد 10 میلیون تومان است.
قیمت و هزینه در پاییز ۱۴۰۲ بروز شده است.

لمینت اقساطی

کلینیک دکتر بیرقی افتخار دارد جهت رفاه حال عزیزانی که قصد انجام درمان لمینت دارند با فراهم آوردن شرایط اقساطی علاوه بر ارائه درمان های باکیفیت در مورد شرایط پرداخت نیز در کنار این عزیزان باشد تا تجربه ای دلچسب از انجام این درمان در ذهن داشته باشند چراکه معتقدیم لبخند زیبا حق همه است.

اقساط جشنواره پاییزه

لمینت ایمکس ۵۰ درصد نقد ،۵ الی ۱۰ فقره چک معتبر برای هر ماه.

جمع بندی

سعی کردیم در این مقاله به صورت جامع همه ی اطلاعات مورد نیاز اعم از مزایا معایب هزینه ها و شرایط اقساط را به طور کامل و صادقانه بیان کنیم. لمینت دندان یکی از رایجترین پروسیجرهای زیبایی دندان است که می تواند زیبایی لبخند شما را تضمین کند. اگر به دنبال رفع ایرادات ظاهری دندان هستید و می خواهید دندان های سفید و درخشانی داشته باشید که باعث جذابیت چهره شما می شوند، می توانید از این درمان زیبایی استفاده کنید. این قالب ها ظاهری زیبا، استحکامی بالا و طول عمری زیاد دارند.

برای دریافت مشاوره در مورد لمینت دندان، قیمت و اطلاع از نحوه اقساط و موارد دیگر  شماره تماس خود را در باکس زیر مرقوم کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.