ایمپلنت دندان چیست؟ مراحل، عوارض، مزایا و قیمت ایمپلنت دندان

بسیاری از افراد در طول زندگی خود ممکن است بنا بر دلایل مختلف دندان‌های طبیعی‌شان را از دست بدهند. دلایلی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ضربه سنگین، شکستگی یا ترک خوردگی و حتی کهولت سن می‌توانند منجر به افتادن دندان‌های طبیعی شوند. کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش درمانی برای این افراد است و روشی بسیار رایج و اثربخش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود. ایمپلنت یا کاشت دندان ثابت نوعی پروتز مستحکم و بادوام است که به صورت یک میله یا پیچ باریک درون استخوان فک قرار می‌گیرد.

ظاهر ایمپلنت دقیقا مانند دندان‌های طبیعی است و می‌تواند به صورت کامل برای تمامی دندان‌ها و یا برای جایگزینی برخی دندان‌ها انجام شود. این روش درمانی بهترین درمان برای دندان های از دست رفته است که برای بیش از 95 درصد از افراد جامعه قابل انجام است.

رایگان
درخواست مشاوره رایگان
ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان ساختاری است که جایگزین دندان‌های طبیعی از دست رفته می‌شود و زیبایی و همچنین توانایی جویدن را به افراد بازمی‌گرداند. ایمپلنت دندان یک پیچ از جنس تیتانیوم یا زیرکونیوم است که با بدن سازگاری داشته و به طور مستقیم در استخوان فک قرار داده می‌شود و جایگزین ریشه دندان از دست رفته خواهد شد.

پس از اینکه پایه ایمپلنت نصب شد، استخوان‌های اطراف به آرامی به آن جوش می خورند شده آن را محکم در مکان خود نگه می‌دارند. این پایه نقش ریشه دندان را بازی می‌کند و از استحکام و دوام بالایی برخوردار است.

پایه ایمپلنت و پروتز دندان (روکش) با استفاده از اباتمنت (رابط میان پیچ و پروتز) به یکدیگر متصل می‌شوند و ساختار کلی دندان جدید را تشکیل می‌دهند.

روکش دندان به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا با اندازه و رنگ سایر دندان‌های فرد مطابقت داشته باشد. شکل ظاهری روکش ایمپلنت مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسد و کارایی آن نیز دقیقا مانند دندان‌های سالم است؛ این به این معنی است که شما پس از تکمیل درمان هیچ مشکلی برای جویدن نخواهید داشت.

انواع ایمپلنت دندان

انواع مختلفی از ایمپلنت دندان وجود دارند که قادر به جایگزینی یک یا چندین دندان هستند. پزشک بر اساس شرایط خاص فک و دندان‌های بیمار، نوع مناسب را انتخاب می‌کند. مختلف این انواع شامل:

 • ایمپلنت تک دندانی: اگر فقط یک دندان نیاز به تعویض داشته باشد، پزشک از این روش درمانی استفاده می‌کند. در این روش، یک عدد پایه و روکش در جای دندان از دست رفته قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر دندان جلویی به دلیل ضربه از دست رفته باشد، ایمپلنت دندان جلو برای شما انجام خواهد شد.
 • ایمپلنت چند دندانی (بریج): اگر چند دندان از دست رفته داشته باشید، پزشک از ایمپلنت چند دندانی برای جایگزینی دندان‌ها استفاده می‌کند.
 • ایمپلنت کل دهان: این نوع درمان زمانی انجام می‌شود که فرد تمام دندان‌های طبیعی خود را از دست داده باشد. در این روش تجربه و دقت پزشک و استفاده از فناوری های روز برای تعیین اندازه مناسب دندان برای فک بیمار بسیار مهم است.

به جز موارد ذکر شده، دو نوع ایمپلنت دیگر در جایگزینی دندان‌ها، یعنی اندوستال و ساب پریوستال، رواج دارند که هر کدام روش متفاوتی برای اتصال به استخوان فک دارند.

ایمپلنت اندوستال (Endosteal)

اندوستال، شایع‌ترین روش جایگزینی دندان است که به شکل یک پیچ کوچک تیتانیومی طراحی شده است. این ایمپلنت در استخوان فک کار گذاشته می‌شود و همانند یک ریشه مصنوعی برای نگهداری دندان‌ ها عمل می‌کند. در مواردی که فرد قبلاً از پروتز یا بریج استفاده کرده باشد، پزشک ممکن است این روش را توصیه کند.

ایمپلنت ساب پریواستیل (Subperiosteal)

ایمپلنت ساب پریوستال نوعی است که روی یا بالای استخوان فک قرار می‌گیرد. این روش شامل یک پایه فلزی است که زیر لثه نصب می‌شود تا دندان‌ها را از طریق لثه محکم نگه دارد. این گزینه برای کسانی که نمی‌توانند از پروتزهای معمولی استفاده کنند یا استخوان فک کافی برای حمایت از نوع اندوستال ندارند، مناسب است.

ایمپلنت دندان دیجیتال (ایمپلنت بدون جراحی)

در کنار روش های سنتی، روش دیجیتال نیز وجود دارد که بدون نیاز به عمل جراحی، کاشت دندان را ممکن می‌سازد.

این فرآیند، که گاه به عنوان ایمپلنت پانچ یا فوری شناخته می‌شود، با استفاده از مدل‌های کامپیوتری سه بعدی استخوان فک، دقت بیشتری در قرارگیری پایه ها فراهم می‌آورد.

این روش بر خلاف روش سنتی، به انجام جراحی نیاز ندارد و اندازه استخوان فک را ابتدا در کامپیوتر طراحی کرده و سپس با ایجاد یک برش بسیار کوچک و بدون بخیه، پایه را درون لثه قرار می‌دهد. مهم‌ترین مزایای این روش درمانی به شرح ذیل می باشند:

 • بررسی دقیق وضعیت دهان و دندان
 • دقت بسیار بالا در کاشت ایمپلنت
 • کم‌تهاجم بودن
 • دقت بالا
 • افزایش سرعت انجام فرآیند کاشت
 • بدون نیاز به جراحی
 • دوره نقاهت کوتاه
 • مناسب برای افراد مبتلا به دیابت (به دلیل عدم برش عمیق لثه و خونریزی کم)
 • نتایج کاملا طبیعی و تناسب با شکل ظاهری و رنگ سایر دندان‌ها
 • مناسب برای افرادی که از جراحی ترس دارند

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان شامل چندین مرحله است که می‌تواند بسته به سلامت دهان و دندان و شرایط هر فرد متفاوت باشد. به طور کلی، این مراحل عبارتند از:

بررسی وضعیت دهان و دندان

در اولین مرحله، پزشک ابتدا وضعیت دهان و دندان فرد را به دقت معاینه کرده و در صورت لزوم نیز از دندان و فک متقاضی، عکسبرداری می‌شود. این معاینه با هدف حصول اطمینان از سلامت کامل لثه‌ها و بررسی میزان تراکم و استقامت استخوان فک انجام می‌شود. در صورت دارا بودن شرایط موردنیاز برای کاشت ایمپلنت، برنامه درمانی اختصاصی برای فرد در نظر گرفته می‌شود و نوبت جراحی تعیین خواهد شد.

آماده سازی و اقدامات اولیه

در اولین جلسه کاشت ایمپلنت ابتدا متقاضی تحت بی‌حسی قرار می‌گیرد تا حین جراحی، دردی را احساس نکند. پس از آن در صورت نیاز و برای افرادی که تراکم استخوان فک آنها کافی نیست، پیوند استخوان انجام می‌شود تا استخوان فک توانایی نگه داشتن پیچ ایمپلنت را داشته باشد.

در این مرحله اگر دندان کشیده نشده و آسیب‌دیده وجود داشته باشد نیز توسط پزشک کشیده می‌شود تا بستری مناسب برای کاشت ایمپلنت فراهم شود. پس از پیوند استخوان احتمال دارد، چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا استخوان پیوندی به اندازه کافی برای نگه داشتن پیچ ایمپلنت رشد کرده و مقاوم شود.

لیفت سینوس (در صورت لزوم)

قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک بالا به دلیل نزدیک بودن به محل قرارگیری سینوس‌ها معمولا کمی دشوار است. گاهی مواقع به دلیل کافی نبودن ارتفاع استخوان فک و احتمال آسیب به سینوس، پزشک ابتدا باید جراحی لیفت یا بالا بردن سیسنوس را انجام ‌دهد. برای انجام این جراحی، کف حفره سیسنوس به بالا کشیده می‌شود و در قسمت زیرین آن پودر استخوانی اضافه می‌شود تا ارتفاع سینوس‌ها برای کاشت ایمپلنت، مناسب و مطلوب باشد. لثه‌ها پس از لیفت سینوس کمی آزرده شده و دچار تورم و یا خونریزی می‌شوند.

به منظور تسکین درد و کاهش عوارض ناشی از لیفت سینوس می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه همچون ایبوپروفن استفاده کرده و در صورت تجویز دندانپزشک نیز داروهای ضد التهابی و آنتی بیوتیک مصرف کنید. پس از جراحی لیفت سینوس نیز معمولا چندین ماه طول می‌کشد تا لثه‌ها و فک متقاضی، آماده کاشت ایمپلنت شود. بنابراین باید صبور باشید تا این فرآیند بهبود به طور کامل سپری شود.

سوراخ کردن استخوان و کاشت پایه ایمپلنت

پس از اینکه شرایط لثه‌ها آماده و وضعیت استخوان فک مناسب تشخیص داده شود، مرحله اصلی کاشت پایه آغاز می‌شود. این مرحله شامل سوراخ کردن استخوان فک برای قرار دادن پایه است. دندانپزشک ابتدا لثه را برش می‌دهد تا دسترسی به استخوان فک امکان‌پذیر شود.

پس از آن به کمک دریل مخصوص دندانپزشکی، استخوان فک با احتیاط سوراخ می‌شود تا پایه فلزی ایمپلنت به خوبی و بدون آسیب در این سوراخ و در عمیق‌ترین قسمت استخوان فک قرار گیرد. در این مرحله هنوز روکش دندان نصب نشده و لثه‌ها نیز متورم هستند. از این رو باید تا زمان بهبودی لثه صبر کرد و سپس روکش دائمی ایمپلنت را در محل مورنظرد قرار داد. در این بازه به منظور خالی نماندن جای دندان از دندان مصنوعی موقت استفاده می‌شود.

نصب اباتمنت

پس از اینکه پایه در استخوان فک کاملاً جوش خورده و بهبود یافته است، اباتمنت (قطعه‌ای که تاج دندان بر روی آن نصب می‌شود) باید روی پیچ قرار بگیرد. نصب اباتمنت با یک عمل جراحی کوچک و تحت بی‌حسی صورت می‌گیرد.

زخم و تورم لثه‌ها پس از نصب اباتمنت حدود دو هفته طول می‌کشد. پس از بهبودی کامل لثه‌ها، شرایط برای نصب روکش یا همان تاج روی آن فراهم خواهد شد.

قالب گیری، ساخت و نصب روکش

ایمپلنت دندان در مرحله کاشت پایه و بعد از نصب روکش

در این مرحله، از پایه ایمپلنت و اباتمنت نصب شده بر روی آن قالب‌گیری می‌شود تا روکش یا پروتز دندان به طور اختصاصی در لابراتوار ساخته شود. پروتز مصنوعی دندان به دو شکل ثابت و متحرک طراحی می‌شود که مدل متحرک آن مشابه دندان مصنوعی است که می‌توان آن را برای مسواک زدن از دهان خارج کنید.

اما مدل ثابت با استفاده از پیچ مخصوص به طور دائمی روی اباتمنت نصب می‌شود و قابلیت جابجایی ندارد. پس از قالب‌گیری و ساخت، پروتز ثابت یا متحرک روی اباتمنت قرار می‌گیرد و فرآیند کاشت ایمپلنت دندان شما به پایان می‌رسد و جای خالی و یا دندان‌های آسیب‌دیده با دندان‌های مصنوعی اما کاملا مشابه سایر دندان‌ها جایگزین خواهد شد.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان مانند هر روش دیگری برای ترمیم و جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده و از دست رفته، دارای مزایا و معایبی است که پیش از تصمیم به انجام این روش باید کاملا از آنها مطلع باشید.

مزایا:

 • ظاهر طبیعی و مشابه سایر دندان‌ها
 • جلوگیری از تحلیل و آسیب استخوان فک
 • ماندگاری بسیار بالا (تقریبا مادام‌العمر)
 • حفظ سلامت لثه
 • ثابت نگه داشتن دندان‌های مجاور
 • بازیابی زیبایی ظاهری
 • بازیابی توانایی جویدن
 • بهبود کیفیت زندگی

معایب :

 • هزینه بالاتر در مقایسه با سایر روش‌های درمانی
 • نیاز به جراحی تهاجمی و ایجاد برش در لثه
 • زمان‌بر بودن فرآیند کاشت و تکمیل درمان (حدود 6 الی 12 ماه)
 • احتمال نیاز به پیوند استخوان
 • عدم امکان کاشت برای هر فرد
 • دوره نقاهت طولانی مدت

عوارض ایمپلنت دندان

در صورتی که درمان توسط یک دندانپزشک با تجربه و به صورت صحیح انجام شود، معمولاً عوارض جانبی قابل توجهی به وجود نمی‌آید. همچنین فرد پس از عمل با مشکلات خاصی مواجه نخواهد شد. با این حال، بروز برخی عوارض جزئی پس از جراحی کاملاً طبیعی است و معمولاً طی چند روز برطرف می‌شوند. برخی از این عوارض شامل موارد زیر است.

 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه جراحی
 • تورم و التهاب لثه
 • خونریزی
 • عفونت
 • کاهش حجم لثه
 • آسیب عصبی یا بافتی که با احساس درد و گزگز همراه است
 • بروز مشکلات سینوسی

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان وابسته به متریال های مختلف از 16 تا 24 میلیون تومان است.

همچنین در کنار این هزینه انجام جراحی‌های جانبی همچون لیفت سینوس یا پیوند استخوان، نیاز به عصب کشی و کشیدن دندان‌های باقی مانده می تواند هزینه درمان را برای شما متفاوت کند. در کلینیک دکتر بیرقی هزینه درمان به صورت اقساطی و با شرایط ویژه دریافت می شود. جهت دریافت نوبت ویزیت رایگان توسط دکتر بیرقی و کسب اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان در سمنان و تهران با شماره 02122408022 تماس حاصل فرمایید.

عوامل موثر در هزینه ایمپلنت دندان

پارامترهایی همچون دستمزد جراح، جنس پیچ، جنس روکش دندان (تمام سرامیکی باشد یا نه)، برند فیکسچر ایمپلنت، کشور سازنده و غیره اصلی ترین عواملی هستند که روی هزینه نهایی ایمپلنت دندان اثرگذارند.

البته در این میان برخی پارامترهای دیگر هم وجود دارند که می توانند روی قیمت اثرگذار باشند. عواملی مانند شرایط سلامت فک و دندان ها، نیاز به پیوند استخوان و بازسازی های استخوانی (در صورتیکه استخوان بسیار نازک و تحلیل رفته باشد که اصطلاحا به این عمل GBR گفته میشود) و جراحی سینوس لیفت در خلف فک بالا از عواملی هستند که می توانند روی هزینه نهایی عمل تاثیر بگذارند.

به همین خاطر هم هست که برای آشنایی با قیمت دقیق ایمپلنت دندان، باید ابتدا به دندانپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید، تا او پس از بررسی وضعیت دهان و دندان شما، قیمت نهایی را اعلام کند.

هزینه های اعلام شده شامل هزینه فیکسچر (پیچ اصلی )، دستمزد جراح و روکش تمام سرامیکی می‌باشد و شامل هزینه های احتمالی در پیوند استخوان، عملGBR، سینوس لیفت و گاید جراحی که در هر فرد میتواند متفاوت باشد نیست. این هزینه ها بطور جداگانه لیست شده اند.

جدول زیر نشان دهنده قیمت بهترین انواع ایمپلنت دندان است که می توانید این سرویس را با تخفیف های ویژه از یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی کشور دریافت کنید.

قیمت برند های مختلف

سیستم ایمپلنت سوئیسی ires :بیست چهار میلیون تومان گارانتی مادام العمر

سیستم ایمپلنت کره ای OneQ: دوازده میلیون تومان گارانتی ۱۰ ساله

سیستم ایمپلنت فرانسوی idi: شانزده میلیون تومان گارانتی ۱۰ ساله

گارانتی ایمپلنت‌ها معمولاً شامل پیچ اصلی (فیکسچر) و خود عمل جراحی است. در صورتی که با مشکل مواجه شود، تنها هزینه‌های مربوط به تاج‌ها (روکش‌ها) بر عهده بیمار خواهد بود، که این هزینه تقریباً یک سوم کل هزینه‌ی درمان را شامل می شود

هزینه های جانبی ایمپلنت دندان (GBR) پیوند استخوان

واحدی ۲ میلیون تومان برای هر دندان ( در کیس های تمام فک، هر فک در صورت نیاز نهایت ۱۲ میلیون تومان )

سینوس لیفت

مخصوص فک بالا بوده و هر طرف ۶ میلیون تومان.( در کیس های تمام فک در صورت نیاز نهایت ۱۲ میلیون تومان)

گاید جراحی

در کیس فول فک ۵ میلیون تومان  قیمت ایمپلنت تمام فک

قیمت و هزینه هر فک کامل

برای انجام ایمپلنت کامل در فک افراد بی‌دندان، لازم است که در هر فک هشت واحد پایه به همراه چهار واحد پونتیک (روکشی که بین پایه‌ها قرار می‌گیرد) نصب شود. این ترکیب در نهایت منجر به ایجاد ۱۲ دندان تمام سرامیک در هر فک می‌شود.

ایمپلنت سوئیسی ires: هر  فک 218 میلیون 180 میلیون تومان

ایمپلنت کره ای OneQ: هر فک 112 میلیون 90 میلیون تومان

ایمپلنت فرانسوی idi: هر فک 144 میلیون 130 میلیون تومان

نکته

در مورد هزینه های جانبی ایمپلنت نیاز به ویزیت حضوری و مشاوره با دندان پزشک میباشد تا پس از معاینه و بررسی رادیوگرافی های لازم برآورد هزینه دقیق و تمام شده انجام شود. پس از مشخص شدن هزینه هیچ هزینه ای به‌صورت مازاد یا تصادفی در کار نخواهد بود.

زمان تحویل پروتز ایمپلنت به بیمار می‌تواند متغیر باشد از چند هفته تا 8 ماه به طول انجامد. این زمان‌بندی بستگی به شرایط خاص فک و استخوان فرد و همچنین نوع انتخاب شده دارد.

ایمپلنت اقساطی

کلینیک دندانپزشکی دکتر بیرقی افتخار دارد جهت رفاه حال عزیزانی که قصد انجام درمان ایمپلنت در هر رده قیمتی دارند با فراهم آوردن شرایط اقساطی علاوه بر ارائه درمان های باکیفیت در مورد شرایط پرداخت نیز در کنار این عزیزان باشد تا تجربه ای دلچسب از انجام درمان کاشت دندان در ذهن به یادگار داشته باشند.

اقساط جشنواره پاییز

۵۰ درصد نقد و الباقی ۱۰ فقره چک معتبر برای هر ماه.

سوالات متداول

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

در درجه اول پزشک تشخیص می دهد که این درمان مناسب شما هست یا خیر. به طور کلی، افرادی که دارای شرایط زیر هستند، به عنوان کاندیدای مناسب برای این درمان در نظر گرفته می‌شوند:

 • افراد بالای 18 سال (زیرا رشد استخوان فک آنها کامل شده است)
 • افرادی که دندان‌های خود را به علت آسیب، پوسیدگی و یا بیماری از دست داده‌اند
 • افرادی که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستند
 • افرادی که برای جلوگیری از افتادگی صورت به کاشت دندان نیاز دارند
 • افرادی که برای درمان دندان عفونی خود را مجبور به کشیدن آن هستند
 • افرادی که به دلیل عدم دارا بودن دندان‌های سالم و کافی در جویدن دچار مشکل هستند
 • افرادی که در حال از دست دادن استخوان فک خود هستند
 • افرادی که دارای لثه‌های سالم و تراکم استخوانی مناسبی در فک هستند
 • افرادی که دندان مصنوعی آنها دچار مشکلاتی همچون لقی شده است

چه افرادی نمی‌توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

 • افراد زیر 18 سال (زیرا رشد استخوان فک آنها هنوز کامل نشده است)
 • افرادی که دارای حجم و تراکم استخوانی کافی نیستند
 • افراد دارای عفونت و بیماری‌های مرتبط با لثه
 • افراد دارای دیابت کنترل نشده و اختلالات خودایمنی
 • افرادی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند
 • افرادی که تحت پرتو درمانی یا شیمی درمانی قرار دارند
 • افرادی که دارای دندان قروچه (ساییدن دندان‌ها روی یکدیگر) هستند
 • افرادی که به شدت سیگار می‌کشند
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • افراد مبتلا به پوکی استخوان

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

خیر، تمامی مراحل کاشت ایمپلنت دندان با تزریق بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا در حین جراحی هیچگونه دردی احساس نکنید. اما پس از جراحی و با از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی، دچار کمی و درد و تورم لثه می‌شوید که با مصرف مسکن به راحتی قابل کنترل است.

عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان در صورت مراقبت صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان معمولا بالای 25 سال عمر دارد و نوعی درمان دائمی برای جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده و از دست رفته محسوب می‌شود.

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

این فرایند از چند هفته تا چند ماه متغیر است. پزشک شما زمان دقیق را در بازدید حضوری اعلام می کند.

پس از کشیدن دندان چقدر باید برای کاشت ایمپلنت صبر کرد؟

درصورتی که لثه سالم و تراکم استخوان فک خوب باشد، امکان انجام ایمپلنت فوری در یک جلسه وجود دارد. با این حال، در شرایط ایده‌آل، توصیه می‌شود که حدود یک تا دو ماه صبر کنیم تا بستر مناسبی برای کاشت پیچ و قرار دادن پروتز فراهم شود.

آیا در زمان بارداری می‌توان ایمپلنت دندان انجام داد؟

توصیه می‌شود این درمان در سه ماهه اول و آخر بارداری انجام نگیرد. با این حال، در سه ماهه دوم بارداری، انجام با رعایت ملاحظات احتیاطی خاص می‌تواند برای بانوان باردار مناسب باشد.

مسکن قوی برای درد ایمپلنت چیست؟

مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن، یا مفنامیک اسید استفاده مناسب هستند، که معمولاً هر 6 تا 8 ساعت یک بار توصیه می‌شود. با این حال از پزشک خود مشورت بگیرید.

آیا ایمپلنت دندان تغییر رنگ می‌دهد؟

تاج‌ها یا همان روکش ها از موادی مانند سرامیک یا پورسلین ساخته می‌شوند که تغییر رنگ قابل توجهی ندارند. اما می بایست برای حفظ ظاهر و دوام تاج‌های دندانی، بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

چه خمیردندانی برای ایمپلنت دندان مناسب‌تر است؟

خمیر دندان‌های نرم و ژله‌ای که فاقد مواد ساینده هستند، برای مسواک زدن دندان‌های ایمپلنت شده مناسب‌تر هستند و آسیبی به آنها وارد نمی‌کنند.

مقالات مرتبط