زیبایی لبخند شما، به زیبایی دندان های شما گره خورده است. شاید تاکنون چندان متوجه آن نشده اید، اما داشتن دندان هایی سفید و زیبا می تواند تأثیر به سزایی در زیبایی چهره شما ایجاد کند.

امروزه دیگر داشتن دندان های زیبا الزاما یک امر خدادادی نیست، چراکه با توجه به پیشرفت هایی که علم دندان پزشکی، مخصوصا در حوزه زیبایی کرده، همه می توانند دندان هایی یکدست، صاف، سفید و زیبا داشته باشند. کامپوزیت ونیر روشی ست برای اصلاح طرح لبخند با مواد همرنگ دندان که به صورت محافظه کارانه و معمولا بدون تراش یا با حداقل میزان تراش دندان روی سطح جلویی دندان توسط دندان پزشک زیبایی گذاشته شده و سپس فرم و شکل نهایی داده میشود.

کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های دیگری مانند ونیر کامپوزیت و کامپوزیت دندان نیز می شناسند. ونیر دندان معمولا در یک جلسه قابل انجام است و نیاز به تراش دندان ندارد و از این جهت طرفداران زیادی در بین کسانی که متقاضی کارهای دندان پزشکی زیبایی هستند دارد.

یکی از موادی که می توانید برای زیباتر کردن ظاهر دندان های خود از آن استفاده کنید، کامپوزیت دندان است. این ماده در واقع از همان موادی ساخته می شود که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال یک نوع ماده خمیری است که به صورت یک لایه نازک و همرنگ روی دندان کشیده می شود و فرم ظاهری دندان های را اصلاح می کند.

در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد کامپوزیت دندان، انواع، مزیت ها و معایب ،کاربردهای آن ها، هزینه ها و شرایط پرداخت با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع یکی از زیرمجموعه های لمینت دندان به شمار می رود. از روش درمانی برای ترمیم شکستگی و لب پریدگی دندان ها، پر کردن فاصله بین دندان ها، بلندتر کردن دندان ها و پرتر نشان دادن ظاهر دندان ها استفاده می شود.

دندانپزشک زیبایی مانند یک هنرمند مجسمه ساز، کامپوزیت را به صورت لایه لایه روی روی دندان های شما کشیده و فرم میدهد. این ماده اغلب برای پرکردن سطح بیرونی دندان های جلویی که نمود ظاهری بیشتری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کامپوزیت دندان

این متریال ها را می توان بر اساس تعداد و نوع ذرات سازنده شان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. به صورت کلی انواع آن ها عبارتند از:

 • هیبرید : به کامپوزیت هایی که دارای ذرات بزرگتر هستند، هیبرید می گویند. این نوع استحکام بالایی دارد.
 • میکروفیل: کامپوزیت های میکروفیل دارای ذرات بسیار ریزتری هستند که به نسبت استحکام کمتری

هم دارند. اما در عوض سطح این نوع، صاف‌ تر، براق تر و درخشان تر است.

 • نانوفیل : نوع نانوفیل مزیت های هر دو نوع قبلی را با هم دارند. هم بسیار مستحکمند و هم ظاهری صاف و صیقلی و زیبا دارند.
 • ونیرهای IPS : کامپوزیت های ونیر IPS از جمله جدیدترین انواع این ماده هستند که در ترکیب خود از مواد سرامیکی هم بهره می برند. این ذرات سرامیکی باعث شده تا ونیر IPS ثبات رنگ و استحکام بالایی داشته باشد. این ماده شباهت زیادی به لمینت دندان دارد.
لبخند با کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت دندان ها

کاربرد کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر کاربردهای مختلفی دارد و می تواند برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله:

 • اصلاح کردن شکل و فرم دندان ها
 • اطلاح زردی دندان و رفع لکه های رنگی
 • اصلاح فرم های غیرطبیعی دندان، از جمله دندان های ریز یا میخی
 • اصلاح بی نظمی های جزئی دندان به جای ارتودنسی
 • بستن فاصله های کمتر از 2 میلیمتر بین دندان ها
 • سفید کردن برای افرادی که قصد دارند دندان هایی سفیدتر از دندان‌های فعلی خود داشته باشند.
 • صاف و پر کردن دندان های لب پر شده یا شکسته
 • اصلاح لبخند

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان هم مانند هر پروسیجر دیگری مزیت ها و معایب خاص خودش را دارد. در ادامه به صورت خلاصه به مهمترین مزیت ها و معایب این درمان زیبایی می پردازیم:

3 تا 7 سال طول عمر

طول عمر کامپوزیت دندان وابسته به برند و نگهداری فردی 3 تا 7 سال است.

قیمت مناسب

نسبت به لمینیت دندان و سایر درمان های زیبایی دندان ارزان تر است.

یک سال گارانتی

یک سال گارانتی و ترمیم رایگان لب پر شدن کامپوزیت

کامپوزیت دندان IPS

سفید کردن دندان

انتخاب درجه سفیدی کامپوزیت دندان با مشتریان است.

اصلاح بی نظمی های جزئی

اصلاح بی نظمی های جزئی مانند ارتودنسی

اصلاح فاصله های دندانی

فاصله های کوچک بین دندانی با این درمان قابل اصلاح هستند

مزایا

در بالا و در قسمت کاربردها، به مهمترین مزیت های کامپوزیت ونیر اشاره کردیم، اصلاح فرم لبخند، اصلاح بدفرمی های دندان، اصلاح رنگ دندان، پر کردن فاصله های کوچک بین دندان ها و غیره، گوشه ای از مزیت های این درمان هستند.

اما یکی دیگر از مهمترین مزیت های کامپوزیت دندان، در این است که هزینه بسیار ارزانتری نسبت به لمینت دندان دارد و در صورت لب پریدگی و شکستگی به سادگی قابل ترمیم است. از طرفی این متریال ها معمولا بسیار مستحکم و با دوام هستند و اگر به درستی از آنها مراقبت کنید، می توانند سال های زیادی همراه شما باشند.

معایب

بزرگ ترین عیب کامپوزیت های ونیر دندان در این است که تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون نوشیدن قهوه، چای یا غذاهای دارای رنگ خوراکی، یا حتی مسواک زدن نامناسب می توانند دچار تغییر رنگ شوند و درخشش و سفیدی اولیه خود را ازدست بدهند. از این رو اگر از این روش درمانی استفاده می کنید باید هر چند سال یکبار آنها را پولیش کنید تا زیبایی اولیه خود را تا حدودی بازیابی کنند.

بهترین برند کامپوزیت دندان

کلینیک زیبایی دکتر بیرقی افتخار دارد که در کنار داشتن مهارت و دانش بروز کارهای زیبایی و ترمیمی دندان، از بهترین برندهای گرید یک دنیا مانند gradia و geanial ساخت کشور ژاپن، cosmodent ساخت کشور آمریکا، سارمکو ساخت سوییس و در نهایت کامپوزیت زیبای IPS که همراه با ذرات سرامیکی بوده و ساخت کشور آلمان است را برای رسیدن به درمانی ایده ال و مطلوب مورد استفاده قرار میدهد.

برندهای مورد اشاره همگی دارای استانداردهای کیفی لازم هستند. به یاد داشته باشید که ایده آل ترین کامپوزیت دندان هم اگر به درستی اجرا نشود، هیچ اثری روی بهبود ظاهر دندان های شما نخواهد داشت. از همین رو انتخاب یک دندانپزشک معتبر اهمیت ویژه ای دارد.

بهترین دندان پزشک برای کامپوزیت دندان

دندانپزشکی که کار کامپوزیت دندان انجام می دهد باید تخصص و تجربه کافی در زمینه کارها زیبایی دندان داشته باشد. همانطور که اشاره کردیم کامپوزیت کردن دندان ها مانند هنر دست یک مجسمه ساز است که باید با دقت و ظرافت انجام شود تا در نهایت ظاهر زیبایی داشته باشد.

یک دندانپزشک کامپوزیت خوب کسی است که از بهترین برندها استفاده می کند و با دقت و مهارت کافی، متناسب با فرم کلی دندان ها، این متریال را روی دندانها فرم میدهد.

طول عمر کامپوزیت دندان

به صورت میانگین، طول عمر کامپوزیت ونیر دندان حدود 3 تا 7 سال است. البته طول عمر این مواد وابستگی زیادی به شرایط نگهداری از آن دارد. عواملی همچون سیگار کشیدن، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، عادات غذایی نامناسب یا مشکلاتی مانند دندان قروچه می توانند طول عمر این متریال را کاهش دهند. علاوه بر آن، حوادثی مانند وارد آمدن ضربه یا جویده شدن اجسام سخت در غذا، می توانند موجب لپ پر شدن، ترک برداشتن یا شکستگی این ماده شوند.

اصولا اگر فکر می کنید که نمی توانید به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید، یا عادت های بدی دارید که قصد ترک کردنشان را ندارید (مانند سیگار کشیدن)، بهتر است به جای کامپوزیت ونیر دندان، به فکر استفاده از روش های پایدار تری مانند لمینت های سرامیکی باشید.

مقایسه کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

 • عموما لمینت ها ظاهری طبیعی تر و زیباتری دارند. البته بهترین ونیر های کامپوزیتی دندان ها هم می توانند به همان اندازه طبیعی باشند، اما به صورت کلی لمینت ها زیباترند.
 • کامپوزیت ونیر به نسبت لمینت بیشتر باعث برجسته شدن دندان می شود و این به خاطر آن است که لایه های لمنیت نازک تر هستند.
 • در مقایسه، لمنیت ها درخشان تر و روشن تر هستند.
 • به صورت کلی هزینه کامپوزیت دندان از لمنیت کردن آن بسیار به صرفه تر و ارزان تر است.
 • استحکام و پایداری لمینت ها بیشتر است. میانگین طول عمر کامپوزیت حدود 3 تا 7 سال است، در حالیکه طول عمر لمینت ها بین 10 تا 15 سال است.
 • امکان لک افتادن و تغییر رنگ لمینت های دندان به نسبت کمتر است.
 • اصلاح پذیری و ترمیم کامپوزیت بسیار آسانتر از لمینت است.

روش های اجرا

دندانپزشک زیبایی می تواند به دو روش کلی کار کامپوزیت دندان را انجام دهد. روش هایی که عبارتند از:

تکنیک تک رنگ:

در تکنیک ساده و تک رنگ، کل دندان با یک لایه کامپوزیت و با یک رنگ روی دندان قرار میگیرد و فرم داده میشود. در صورت اجرا به شیوه صحیح روش بسیار خوبیست برای کسانی که رنگ دندان خود را به صورت تک رنگ دوست دارند و تمایلی به ایجاد لبه شیشه ای و شفاف ندارند.

تکنیک لیرینگ (روش لایه لایه):

در تکنیک لیرینگ جزئیات لبه دندان به صورت مجزا مشخص تر بوده و لبه ی دندان ها با کامپوزیت های متفاوتی به صورت لایه لایه کار می شوند .این امر باعث میشود تا در انتها لبه ی دندان حالت شیشه ای خواهد داشت که نور را بیشتر نسبت به بدنه اصلی از خود عبور میدهد و باعث میشود نمای طبیعی تر و از نظر برخی افراد ظاهر زیباتری داشته باشد.

قیمت کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت ونیر ips، سارمکو سوییس و کازمادنت امریکا واحدی 3 میلیون تومان می باشد.
قیمت و هزینه در پاییز ۱۴۰۲ بروز شده است.

تخفیف و جشنواره پاییزه با اقساط بلند مدت

اقساط

با وجود اینکه این درمان تک جلسه ای بوده و برخلاف روش هایی مانند ایمپلنت روند طولانی ندارد، کلینیک دندانپزشکی دکتر بیرقی این درمان زیبایی را به صورت اقساطی برای شما انجام می دهد. داشتن دندان های زیبا و سالم حق همه است.

اقساط جشنواره پاییزه

۵۰ درصد نقد ، مابقی در ۵ الی ۱۰ فقره چک معتبر برای هر ماه.

جمع بندی

کامپوزیت دندان به صورت خلاصه، به معنی پر کردن لایه بیرونی دندان است. کامپوزیت شباهت زیادی با لمینت دندان دارد اما بسیار ارزان تر است و اغلب برای رفع ایراد های ظاهری دندان های جلویی مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان می توانند لب پریدگی، شکستگی، شکل نامناسب و زردی دندان شما را بپوشانند و تا مدت حدود 5 سال پایداری داشته باشند.

اگر می خواهید دندان های خوش فرم تر ، روشن تر و البته لبخند زیباتری داشته باشید، می توانید از این روش درمانی استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در مورد مراحل درمان، قیمت و اطلاع از نحوه اقساط و موارد دیگر شماره تماس خود را در باکس زیر ارسال کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.